Čistá Vysočina 2012

Agenda:
 
Gymnázium
Publikováno:
 
19.04.2012 09:37
Poslední úprava:
 
před 12 lety

Místo zásahu: severní okraj přírodní rezervace Stvořidla podél silnice 2. třídy, úsek Pavlíkov – Leštinka

Datum akce: 18. 4. 2012

Aktéři - dobrovolníci z gymnaziálních tříd světelské Akademie + dvojice doprovázejících povzbuzovaček a nosiček repelentu, lékárniček, náhradních rukavic a fotoaparátu (Mgr. Eva Bernadová a Mgr. Jana Neugebauerová)

 

Děj:  

 

Ve středu vyrazili dobrovolníci z gymnaziálních tříd, kteří se spolu se dvěma vyučujícími vypravili již tradičně na trasu Leštinka – Pavlíkov, kde vede silnice po severním okraji přírodní rezervace Stvořidla. Stejně jako loni probíhala bitva s lhostejností a omezeností některých našich spoluobčanů ve dvou směrech. Od západu postupovala parta studentů II.G spolu se zkušenými pracanty ze IV.G a od východu čistila les skupina studentů z I.G. Obě skupiny měly plné ruce práce, aby vyčistili 2 kilometry dlouhý úsek silnice v časovém intervalu 2 a půl hodiny a stihli tak autobusové spojení zpět do Světlé. 
     Škoda jen, že nedlouho před touto akcí proběhla v lese údržba příkopů a použitá mechanizace zčásti odpadky roztrhala anebo zasypala hlínou. Kromě náročného svažitého terénu a velkého množství odhozeného odpadu tak přibyla ještě další komplikace.
     Bylo zajímavé zapojené studenty sledovat – jak si pro různé odpadky vymýšlí příběhy, jak nechápavě vrtí hlavou nad odhozenou plenou, nad pytlem z kuchyňského koše plným obalů, novin, ampulek s léky pohozeným pod strání, jak se perou se zpola zazeměným pytlem plným kabelů, který se dlouho nedařilo vyprostit, nebo jak odevzdaně táhnou ocelové pérování z gauče dobrých dvě stě metrů, než jsme ho mohli odložit na odpočívadlo u silnice. Nevzdali se a svou bitvu vybojovali. Naplnili patnáct pytlů odpadem, který se podél dvoukilometrového úseku nahromadil za pouhých 12 měsíců jednoho roku. Naplnili patnáct pytlů tím, co si nezodpovědní lidé s sebou přivezli a bez skrupulí to vyhodili z oken svých vozů, popř. to vyklopili ze svých aut během zastávky na některém odpočívadle, místo aby si ho odvezli sebou domů a vyhodili ho tam, kam patří – do popelnice či sběrného dvora. Proč? To jsme dětem vysvětlit nedovedli. 
     Do cíle v Leštince dorazili utahaní a špinaví, ale s dobrým pocitem, že udělali něco pro přírodu ve svém okolí, pro svůj kraj i pro sebe. Děkuji jim za kus dobře odvedené práce a pevně věřím, že nikdo z těchto téměř dospělých lidí by do lesa žádný odpad nehodil. 
     Další dík patří ještě řidičům linkových autobusů, kteří nás svezli, přestože jsme (obzvláště při zpáteční cestě) připomínali spíše partu bezdomovců po týdenním kurzu přežití než slušné občany, a v neposlední řadě posíláme dík i pracovníkům údržby silnic, kteří hned následující den svezli všechny hromady a jarní les se tak mohl zaskvět v jarním sluníčku ve vší své kráse.

Fotostory:  

 

 

Neštastné místo na okraji přírodní rezervace Stvořidla – odpočívadlo nad obcí Pavlíkov Zdá se, že RedBull neměl křídla, daleko od silnice nedoletě

 

 

Unikátní ukázka jarního (či už zimního?) úklidu spíže 

 

 

Zakleté narcisy 

 

 

Příklady omezenosti a hlouposti některých našich spoluobčanů vroubily celý úsek silnice i navazující lesní cesty…

 

 

 „Jednotka rychlého nasazení“ je na cestě

 

 

Začínáme…  

 

 

Pytle se plní a těžknou

 

 

Hodina přisilniční gymnastiky – do příkopu, z příkopu, ohnout, narovnat, spustit se ze svahu, vyšplhat nahoru, zvednout pytel, položit pytel a sestavu zopakovat 

 

 

Parta mířící „od západu na východ“ aranžuje první horu odpadků 

 

 

Díky Nikole došlo na osvobození narcisek

 

 

 Emilka zbavuje les dalších trápení

 

 

Kromě nápojových obalů, staré konve, nevonících plínek, lahví s kysaným zelím, ampulek s léky, disků na kola vozů a jiných podobných artefaktů se našly i mnohem zajímavější objekty. Zde je nádherná a poměrně vzácná houba ohnivec šarlatový – jedlá houba se vzácným výskytem, která by se měla chránit. 

 

 

A další útěšné zátiší, celkem jich študáci z obou skupin „východ“ i „západ“ vytvořili podél silnice na dvoukilometrovém úseku pět 

 

 

„Setkání na Labi“ – usměvavá skupinka z výsadku „východ“ – která mířila z Leštinky směrem k Pavlíkovu 

 

 

Je dobojováno. Unavení, ale spokojení aktéři dvouapůlhodinové bitvy s lidskou hloupostí usedli, kam se dalo, a čekají na návrat do civilizace. Nezbývá než popřát lesu jen slušné návštěvníky a narcisům, ohnivci i dalším obyvatelům lesa klidný rok. 

 

 

 


Mgr. Eva Bernadová

Učitelka biologie, matematiky a hudební výchovy

Koordinátor environmentální výchovy

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace