Nový měsíc sedmimílaři zahájili ve světelském podzemí.
Hned 1. 11. se skupina vypravila pod povrch země s průvodcem nad jiné povolaným – s panem Válou.
Dozvěděli jsme se od něj o systému chodeb spoustu zajímavých informací. Týkaly se datace a historii vzniku, přítomné horniny, metod ražení chodeb, hypotéz možného využití systému i historie jejich zpřístupnění.
Exkurze nepochybně vložila účastníkům další „kamínek“ do mozaiky poznání Světlé a jejího okolí.
Další týden se parta vydala ztéci opačný extrém. Cílem výpravy uskutečněné 8. 11. 2012 byl nejvyšší vrchol havlíčkobrodského okresu – vrch Melechov.
Během putování se sedmimílaři seznámili s geologií vrchu a historií jejího osídlení souvisejícího se změnami v lesním hospodaření. Na přetřes přišly události z dob husitských, z dob fungování Loukovské sklářské huti i jara 1945. Speciální kapitolkou se staly příhody zeměměřičské, které historii Melechova zpestřují již téměř 190 let.
15. listopadu padla schůzka za oběť školním čtvrtletním povinnostem, takže další setkání proběhlo až 22. listopadu. Tentokrát jsme zůstali ve škole a „budovali kolektiv“. Aby se sedmimílaři z různých tříd lépe poznali, byly v tomto odpoledni na programu různé hry a hrátky s ponejvíce ekologickou tématikou. Coby populace „fytofágních plžů“ sice díky své potravní strategii „nepřežili“, zato Ekopolis vybudovali celkem promyšleně. (Fotografii z tohoto odpoledne nenabídnu, protože na focení opravdu nezbyly kapacity.)
Poslední listopadová schůzka se konala opět pod střechou. Začali jsme pracovat na projektu „Ptačí bydlení“. K tomuto tématu nás pobídl revírník Lesů ČR pan Převor. Prozatím jsme založili „Vyšší školu budkařskou“, zvládli „stavební materiály“, „ptačí psychologii“ a „budkařskou architekturu“. Ujasnili si, co je to sýkorník, lejskovník, či špačník, pochopili rozdíly mezi budkou a polobudkou a zmákli strategie predátorů.

K zisku „výučního listu“ každý účastník sestavil technickou dokumentaci pro výrobu jednoho vylosovaného typu budky. Ve finále jsme zjistili, že pokud si někdo myslí, že výroba pořádné a funkční ptačí budky je legrace – tak má pravdu! (Asociace s jistým logem na plakátech na chodbách naší Alma mater je více než na místě.)
No a co plánujeme na prosinec?
Pokračování projektu „Ptačí bydlení“, návštěvu studentů pracujících v projektu The Globe v humpoleckém gymnáziu, poznávání krás lišejníků pod mikroskopem a předvánoční lesní akci kdesi na Beneticku – ale o tom až za měsíc.