Všestranost je vítána

Ukázka mezioborové spolupráce našich řemeslných mistrů

Agendy:
 
Informační portál , Umělecké a řemeslné, Vyšší odborná škola, Výtvarné
Publikováno:
 
14.12.2012 09:52
Poslední úprava:
 
před 9 lety

K přednostem a výhodám naší Uměleckoprůmyslové akademie ve Světlé nad Sázavou patří velká škála materiálů, s nimiž žáci jednotlivých výtvarných i řemeslných oborů pracují. To jim totiž nabízí možnost materiály kombinovat a vytvářet tak originální práce.

Takhle vede studenty i akademický sochař Jan Tomešek, který má na starost přípravu kovářů a sám je v tomto oboru mistrem. Neváhá však podněcovat žáky ke spolupráci napříč obory a jde jim příkladem. Nebojí se třeba vzít do ruky sklářskou píšťalu a začít foukat sklo ve školní huti. A to ne sám, ale i se studenty. Tak se spolu sejdou kovář Erik Šnajdr, brusič a kovář (a také student VOŠ) Roman Pešl, kamenosochař a kovář Martin Pavel a Miloš Zahradník, kovář a jediný foukač skla ve skupině. Experimenty mohou začít, dnes se kombinuje foukané sklo s kováním. Po práci na huti se skupina přesouvá do kovárny a práce pokračuje. A to vše ve volném čase a dobrovolně. Jak je to možné? Snadno. Nadšení a zápal mistra se přenáší na žáky. Jako by chtěli dokázat, že staré rčení DEVĚT ŘEMESEL, DESÁTÁ BÍDA už dnes neplatí a opak je pravdou.

Výsledkem takového přístupu mistra a žáků jsou potom práce, které si zaslouží obdiv a přitahují pozornost návštěvníků našich školních výstav a vernisáží. A v budoucnu určitě tihle kluci nebudou mít problém na trhu práce.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace