Nová učebna ICT a PC grafiky Uměleckoprůmyslové akademie realitou

Agenda:
 
Informační portál
Publikováno:
 
20.03.2013 11:11
Poslední úprava:
 
před 10 lety

V březnu tohoto roku byl realizován další významný krok vedoucí ke zkvalitnění výuky žáků světelské Akademie v oblasti ICT a PC grafiky. V rámci projektu Využití ICT techniky především v uměleckém vzdělávání, realizovaného v rámci programu EU peníze středním školám, byla pořízena základní část výpočetní techniky, která umožní odstartovat pilotní provoz učebny.

Pohled na novou učebnu v průběhu instalačních prací. Veškerá pořízená technika není z obrázku patrná, nicméně pohled na část vybavení dává představu o charakteru pracoviště. Postupně se na stránkách školy objeví další fotky včetně 3D modelu pracoviště. Foto: O. Doktor.

Pohled na novou učebnu v průběhu instalačních prací. Veškerá pořízená technika není z obrázku patrná, nicméně pohled na část vybavení dává představu o charakteru pracoviště. Postupně se na stránkách školy objeví další fotky včetně 3D modelu pracoviště. Foto: O. Doktor.

Jedná se především o instalaci výkonných počítačů pro grafické a prezentační práce, dále kalibrovatelné monitory zajišťující konzistenci barevného podání, periferie v podobě grafických tabletů usnadňující návrhářskou či designérskou činnost žáků i pedagogů a kvalitní dataprojektor pro vizualizace. Pro všechny, kteří se ve škole zabývají v rámci výuky fotografováním, je připraven skener, který umožňuje digitalizovat nejen klasické fotografie, ale též svitkový film či kinofilm. Pro fotografy je též k dispozici přenosný kalibrační terč. Vzhledem ke skutečnosti, že tyto práce jsou náročné na objem dat, je součástí učebny nové uložiště, které bude sloužit pro ukládání veškerých dat, prací, fotografií a výukových prezentací (samozřejmě s řízením uživatelských oprávnění). Každý student bude mít vyčleněn vlastní pracovní prostor, čímž je umožněna relativní volnost a svoboda při tvůrčím procesu během volné tvorby. Nedílnou součástí je balík programů pro grafické a návrhářské práce, úpravy a zpracování fotografií, sazbu, typografii, vektorovou grafiku a 3D modelování. Uvedené vybavení představuje komplexní řešení pro celý životní cyklus kreativní tvorby – od nápadu přes zpracování, spolupráci, barevné korekce a např. finální výstup do tiskárny.

Veškeré výše uvedené vybavení bylo pořízeno z finančních prostředků EU peníze středním školám jako technická podpora pro tvůrce digitálních učebních materiálů, kteří v rámci projektu připravují celkem 33 sad výukových materiálů, z nichž třetina je určena primárně pro výuku výtvarných oborů.

Veškeré zázemí učebny pochází z finančních zdrojů školy. Na míru vyhotovený nábytek, kvalitní židle, podlahová krytina, projekční plocha, žaluzie stály nemalé prostředky. V plánu je ještě připojení učebny ke školní síti, které spolu s pořízením výkonného řídícího počítače proběhne na přelomu dubna a května 2013 na základě dalšího výběrového řízení. Vložená investice (nejen finanční, ale též tvůrčí realizačního týmu učebny) je plánována s výhledem na cca 10 let dopředu a tedy už se bude jenom vracet v podobě výstupů z práce žáků a studentů.

Postupně se připravuje metodika zaškolení jednotlivých vyučujících a pracovníků školy, aby učebna mohla být plně integrována do výuky ve školním roce 2013/2014 a mohla být využita pro pilotní ověření vytvořených DUM. Věříme, že všichni uživatelé naše úsilí spojené s jejím budováním ocení a budou si jí patřičně vážit.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace