Výměnná stáž se sklářskou školou v Lednickém Rovnem na Slovensku

Agenda:
 
Výtvarné
Publikováno:
 
03.04.2013 19:18
Poslední úprava:
 
před 9 lety

V termínu od 11. 03. do 22.3. 2013 proběhla výměnná stáž Ateliérů skla mezi sklářskou školou v Lednickém Rovnem ze Slovenska a naší Uměleckoprůmyslovou akademií ve Světlé nad Sázavou. Celá stáž byla pojata tak, že jeden týden se pracovalo v ateliérech ve Světlé n. S. a druhý týden se práce přesunula do Lednického Rovneho.

Studenti ze Slovenska (Radoslav Šinal, Jakub Maršovský, Pavol Rác) pod vedením Bc. Juraje Mašláňe zde během jednoho týdne tvořili vitráže podle svých návrhů a na sklářské huti a kovářské dílně si vyzkoušeli možnost kombinovat náš olovnatý křišťál s kovem. Ve volných chvílích byl pro studenty stáže připraven další program pro podporu vzájemné komunikace a rozvíjení tvůrčí činnosti.

Naše studentky (Kateřina Navrkalová, Pavla Sedláková, Eliška Špičáková) odcestovaly na Slovensko pod vedením MgA. Aleše Jírovce (vedoucí Ateliéru skla), kde oplátkou navštívilynejen slovenskou alternativu dílen broušení skla, vitráží, skleněné bižuterie a huti, ale i sklárnu RONA a Muzeum skla.

Sklárna RONA vyrábí především nápojové sklo, ale i designové a technologicky prvotřídní sklo, spolupracuje s předními slovenskými designéry. Muzeum skla sídlí na zámku (podobně jako u nás) a je zde umístěna sbírka současného skla především z tamních sklářských sympozií a vzorkovnice sklárny RONA.

Vzhledem k tomu, že obě školy se stýkají i na dalším poli (Mladý tvorca v Nitre), shodli se všichni účastníci na tom, že výměnné stáže se budou pravidelně opakovat minimálně jednou ročně.


MgA. Milan Krajíček

Zástupce ředitele, hlavní výtvarník

Koordinátor bakalářského programu Konzervování-restaurování skla a keramiky

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace