NÁBOJ 2013

Gymnazisté na mezinárodní matematické soutěži v Praze

Agenda:
 
Gymnázium
Publikováno:
 
29.04.2013 15:40
Poslední úprava:
 
před 10 lety

V pátek 12. 4. kolem osmé hodiny ráno bylo možno na světelském nádraží pozorovat skupinku deseti mírně nervózních gymnazistů naší Akademie, kteří spolu s pedagogickým doprovodem čekali na rychlík 672 mířící do matičky stověžaté. O půl dvanácté měli začít poměřovat svůj důvtip při řešení úloh mezinárodní matematické soutěže Náboj 2013 s pětičlennými družstvy nejen ze středních škol ČR ale i Slovenska a Německa.

Během jízdy vlakem nervozita studenty zvolna opouštěla, zato extrémně vzrostla u pedagogického doprovodu, když si během jízdy povšiml, že místo z Kolína na Prahu uhání souprava přes Chlumec nad Cidlinou do Poděbrad. Naštěstí nešlo o chybně zvolený vlak, nýbrž o netradiční řešení železničářských dopravních komplikací a rychlík – sice se zpožděním ale přeci – na hlavní nádraží v Praze skutečně dorazil.

Skupina studentů ze III. a IV. G se samostatně přesunula do budovy MFF UK v ulici Ke Karlovu, studenti II. G si užili cestování městskou hromadnou dopravou a po exkurzi metrem a projížďkou tramvají se ocitli ve staroslavných zdech další budovy MFF UK na Malostranském náměstí.

Genius loci tohoto místa jim však příliš nepomohl a naše družstvo Juniorů se umístilo nedaleko od konce závodního pole. Družstvo našich mladých matematických nadějí ve složení Stanislav Čech, Sára Lebedová, Barbora Sadílková, Ondřej Šoupal, Tereza Zikmundová skončilo na 126. místě ze 137 účastníků.

Podobně jako letos Junioři končili před lety soutěžící tvořící letošní tým Seniorů: Drahoslav Bednář, Marek Michal, Jakub Volek (IV.G), Daniel Panský a Jan Vlášek (III.G). Letos však je jejich umístění mnohem hřejivější – patří jim pěkná 109. příčka mezi 148 týmy. (Stejný počet bodů získaly týmy mezi 102. a 109. místem , pro určení pořadí zde rozhodoval čas.)

Přestože jde “až” o umístění na začátku třetí třetiny, je třeba si uvědomit, že soupeři našich studentů přijeli v naprosté většině případů z gymnázií ve velkých městech. Necelá polovina soutěžících týmů reprezentovala školy z hlavních či krajských měst našich republic, velká část ostatních přijela z okresních měst – škol s několika třídami v ročníku, kde vybrat pětici “šikovných matematiků” je mnohem jednodušší. O to víc těší umístění našich “venkovanů”, kteří se velkých jmen nezalekli.

Kompletní výsledkové listiny najdete na http://www.naboj.org/archive/results.php?year=2013&category=sen
http://www.naboj.org/archive/results.php?year=2013&category=jun

Gratuluji všem našim závodníkům k dosaženému výsledku a děkuji za pěknou reprezentaci školy.


Mgr. Eva Bernadová

Učitelka biologie, matematiky a hudební výchovy

Koordinátor environmentální výchovy

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace