Berlín a Sachsenhausen

Na návštěvě u německých sousedů

Agenda:
 
Informační portál
Publikováno:
 
30.09.2013 10:08
Poslední úprava:
 
před 10 lety

Je časné ráno, středa 25. 9. 2013. Na zastávce před Uměleckoprůmyslovou akademií je živo. Krátce po páté hodině se pomalu scházejí účastníci dvoudenního poznávací zájezdu do Německa. Mnozí ještě napůl spí, když nastupují do autobusu, který je odveze do cíle cesty. V Praze přistupuje průvodkyně paní Marcela Květoňová a sestava zájezdu je kompletní.

Cestu každý tráví po svém. Někdo dospává ranní vstávání, někdo svačí, někteří poslouchají slova průvodkyně, která komentuje cestu a zajímavá místa, jež míjíme. Přejezd hranice kolem osmé hodiny ranní si nikdo ani pořádně neuvědomuje. Dopoledne nám ještě zpestřuje film Ďáblova dílna. Je průvodkyní vybrán záměrně, protože vychází z osudů vězně koncentračního tábora, jehož návštěvu máme v programu.

Přibližně v jednu hodinu jsme u Berlína. Ale město míjíme, protože naší první zastávkou je koncentrační tábor Sachsenhausen. Tady nás čeká místní průvodce a paní Marcela si může odpočinout. Vyprávění o táboře je zajímavé, ale smutné a pro mnohé žáky asi i šokující, zvlášť pro ty z nich, kteří se o nedávné dějiny tolik nezajímají. I počasí podbarvuje atmosféru místa; sice neprší, ale je pod mrakem.

Po krátké pauze nás autobus přesouvá do Berlína. Čeká nás projížďka lodí po řece Sprévě historickou částí města. Z úrovně hladiny řeky okukujeme budovy na obou březích – muzea, vládní budovy, hotely – v Berlíně opravdu je na co se dívat. Odvážní sedí na horní palubě a vzdorují chladnému počasí, část výpravy je v útulné kavárně uvnitř lodi a břehy sleduje přes sklo. Hodinka na lodi uběhla rychle, autobusem se pak přesouváme na Alexander Platz, kde nás čeká zasloužené volno. Zájezd se rozpadá na malé skupinky, někteří účastníci akce míří za jídlem, jiní za nákupy, někteří se pídí po památkách v okolí. A pak už odjíždíme na ubytování.

Hotel Hoppergarten je stranou města, ale nabízí velmi pěkné ubytování a ráno i luxusní snídani o mnoha chodech. Jenže chybička se vloudila – kolem sedmé ráno je výhled z okna dost děsivý. Ono totiž lije opravdu jako z konve. Řešíme tedy, co s programem. Naštěstí při odjezdu z hotelu déšť ustává. Nejprve vyrážíme k symbolickým ruinám kostela Gedächtniskirche a můžeme si „vychutnat“ opravdovou berlínskou dopravní zácpu. Suneme se v řadě aut opravdu krokem. A aby toho nebylo málo, na místě zjišťujeme, že kostel je kvůli stavebním úpravám uzavřen. Smůla – naštěstí dnes už poslední.

Autobus nás odváží k budově Reichstagu, kde máme objednanou prohlídku. Musíme ovšem absolvovat přísnou bezpečností kontrolu a pak nás po skupinkách výtah vyplivne pod kopuli, která byla za války zničena a nyní je turistickou atrakcí. Je totiž prosklená a nabízí velkolepý výhled na město. Dole před budovou pak pořídíme skupinové foto a pokračujeme pěšky směrem k Braniborské bráně, procházíme kolem působivého Památníku holocaustu a směřujeme k Postdamer Platz. Kdo chce, může tady obdivovat moderní architekturu. Pravdou je, že většina už nechce obdivovat nic, protože se nechávají strhnout vidinou nákupů v nedalekém obchodním centru Arkády.

Kolem třetí hodiny odpoledne vstupujeme do Mauermusea na Checkpoint Charlie. Je věnované neblaze proslulé zdi, které na mnoho let rozdělila město na dva sektory. Program je tím vyčerpán – a my taky. Je neuvěřitelné, jak oba dny rychle uběhly. Cestou domů si vyměňujeme dojmy a hodně pasažérů usíná. Krátce před půlnocí jsme zase doma.

Co na závěr? Určitě poděkování cestovní kanceláři ProTravel z Plzně za přípravu a organizaci zájezdu a řidičům rodinné dopravní firmy Uchytil z Třebíče za bravurní zvládnutí všech záludností cesty.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace