Vídeň – Galerie Albertina

Henri Matisse a fauvismus

Agendy:
 
Informační portál , Výtvarné
Publikováno:
 
13.12.2013 09:41
Poslední úprava:
 
před 9 lety

Téměř každoročně se studenti naší školy spolu se svým pedagogickým doprovodem vydávají v předvánočním čase do nedalekého rakouského hlavního města, a to nejen nasát vánoční atmosféru, ale především navštívit slavnou vídeňskou galerii Albertina, kde se tradičně pořádají nesmírně kvalitní výstavy slavných umělců. Již v předešlých letech zhlédli studenti například výstavu Michelangela Buonarrotiho, Pabla Picassa, Albrechta Dürrera nebo Paula Cézanna.

V letošním roce galerie uspořádala rozsáhlou výstavu francouzských fauvistických umělců v čele s Henrim Matissem. Dalšími vystavovanými byli André Derain,Maurice Vlaminck,Albert Marquet,Raul Dufy nebo Georges Braque. Nejslavnější Matissova díla sice nebyla na výstavě zastoupena,ale průřez další tvorbou byl velmi kvalitní a poučný. Kromě obrazů výstava obsahovala díla sochařská, ale třeba i nábytek. Studenti se tak mohli na vlastní oči přesvědčit o kvalitách jednoho z nejvýznamnějších směrů moderního umění. Tyto dravé šelmy,jak sami sebe tito umělci nazvali,se vyznačují především mimořádnou barevností,ale i tvarovou různorodostí a odvážností uměleckých děl. Výtvarná zkratka, filozofický podtext velmi výrazně působí na rozvoj estetického cítění každého jedince.

Naše návštěva Vídně byla zahájena procházkou po centru města. Nikdy nesmí chybět prohlídka dómu svatého Štěpána a dalších památek Vídně – archeologických římských vykopávek, staveb v okolí ulice Graben (Příkopy), paláců od architekta Adolfa Loose (například obchodní dům Goldmann a Salatsch na Michalském náměstí), dále sídla rakouských císařů Hofburgu a jiných míst.

Po programu měli studenti individuální rozchod a počátek adventu posílili návštěvou radničních trhů. Někteří jednotlivci lačni po další kultuře samostatně navštívili další významnou kulturní instituci – Kunsthistorické muzeum, kde je ve sbírkách k vidění mnoho významných uměleckých a historických prací. Před tímto muzeem pak byl sraz k odjezdu. Ještě v rychlosti jsme se pokochali monumentální sochou trůnící císařovny Marie Terezie a navrátili se zpět ke všedním povinnostem do Světlé nad Sázavou.

Jelikož je o tento typ exkurzí velký zájem,tak zhruba za týden navštíví další početná skupina toto nádherné město na Dunaji.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace