Meteokroužek - soutěžíme i tvoříme

Agenda:
 
Informační portál
Publikováno:
 
17.02.2014 09:20
Poslední úprava:
 
před 10 lety

V rámci kroužku meteorologická měření a pozorování je prostor pro nejrůznější aktivity. Jedno z posledních únorových setkání tak bylo věnováno AZ kvízu. Žáci si během soutěže zopakovali znalosti základních pojmů v oblasti meteorologie, s nimiž se doposud během jednotlivých lekcí kroužku seznámili.

Aby si odpočali po velmi napínavé finální části soutěže a odlehčili veskrze vážnému tématu, kterým meteorologie bezpochyby je, pohlédli jsme na meteorologickou tématiku ze zcela jiného úhlu – zabrousili jsme na pole literatury. Ke studiu jsme zvolili knihu českého klasika Ondřeje Sekory Kronika města Kocourkova. Je známo, že Kocourkovští jsou velmi inspirativní a nadaní lidičkové, a tak se dalo očekávat, že kapitola O velkých vymoženostech přinese neotřelý pohled na tamní meteorologické „vychytávky“.

Poněvadž nám prozatím žádná meteorologická měřící technika nedorazila (ale v brzké době – cca v březnu by tomu již tak mělo být), rozhodli jsme se (po vzoru Kocourkovských) vzít aktivitu do vlastních rukou a nějaké „povětrnostní udělátko“ si zhotovit svépomocí. Na základě nenáročných manuálů, které se dají dohledat v literatuře či na internetu, si žáci ve skupinkách vlastnoručně vyrobili několik jednoduchých meteorologických přístrojů. Vznikl tak funkční barometr, směr větru již můžeme sledovat větrnou korouhví a rychlost větru můžeme pozorovat pomocí anemometru. Máme dokonce na výběr: světlo světa totiž spatřily tři typy anemometrů – sklopný, miskový a vrtulový. Tím jsme si prakticky ověřili jeden možný výstup, který hodláme použít pro realizaci síťových aktivit projektu v rámci celokrajské přehlídky.

Jak je vidět, meteorologie nás doprovází skutečně na každém kroku. A kam naše kroky povedou v příštích měsících? V přípravě je návštěva odborníka na extrémní počasové jevy RNDr. Martina Setváka CSc. a také exkurze na pracoviště radarové meteorologie v pražské Libuši.

Michal Šimek & Eva Bernadová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace