Zájezd do Vídně 10. 4. 2014

Agenda:
 
Informační portál
Publikováno:
 
16.04.2014 17:06
Poslední úprava:
 
před 10 lety

Jednodenní zájezd určený žákům výtvarných oborů (zejména z oboru průmyslového designu všech ročníků) zajistil organizačně jeho vedoucí Ing. Andrej Slavíček, o pedagogický doprovod se postaraly Ing. Marie Boumová a Mgr. Lucie Rezlerová.

Odjížděli jsme časně ráno od budovy školy, abychom měli dostatek času na načerpání nových poznatků a zážitků. Do Vídně jsme dorazili v 10.45 hodin a plni očekávání jsme vyrazili na exkurzi do demontážně recyklačního centra D.R.Z.. V objektu centra jsme nejprve prošli demontážní halou, kde se rozebíraly elektrospotřebiče a třídily podle součástek. Dále jsme nahlédli do centra oprav, které výrobkům vracelo nejenom funkčnost, ale i pěkný vzhled. Po těchto úpravách mohly být výrobky vráceny do prodeje. Přebraný odpad byl znovu podroben výběru a vhodné komponenty určeny k tvorbě recyklovaných designových výrobků jak pro dekorační, tak i užitkové použití.

Předměty byly velice nápadité, zejména mísy vytvořené ze skleněných vík z automatických praček,které byly vyleštěny a následně dekorovány technikou pískování. Zajímavé bylo také zpracování základních desek a dalších komponentů z demontáže počítačů. Ty byly vkusně využity pro výrobu hodin,šperků a kabelek. Centrum D.R.Z. nám ukázalo možnosti,jak lze vyřešit problém s odpadem, kam s vysloužilými výrobky a zároveň jak využít materiál pro neobvyklou uměleckou tvorbu.

Další zastávkou na naší cestě byl zámek, který nikdy nezklame. Schönbrunn připomíná svým vzhledem i rozlohou zahrad francouzský zámek Versailles. Prohlídka parku s Neptunovou fontánou a vyhlídkou z Glorietu v jarní záplavě žluti tulipánů a blankytně modrých macešek byla opravdu pastvou pro naše oči. Nemohli jsme se nabažit a k autobusu jsme dobíhali načas.

Následně jsme vyrazili do centra a zamířili k náměstí Marie Terezie, kde jsme navštívili Uměleckohistorické muzeum se stálou expozicí výtvarných uměleckých děl od starověkého Egypta přes antiku, středověk až k renesančním a barokním malířům z Nizozemska, Itálie, Španělska. Studenti zhlédli a obdivovali díla Tiziána, Rafaela, Breughela, Caravaggia, Rubense, Rembrandta a dalších velikánů.

Poslední zastávkou byl největší zábavní vídeňský park Prater s dominantním ruským kolem. Někteří odvážlivci si i za nepříznivého počasí vyzkoušeli atrakce parku, jiní se v klidu občerstvili a nasávali atmosféru tohoto místa.

Po náročném programu jsme usedli do vyhřátého autobusu a z jeho okna jsme pozorovali pamětihodnosti za námi mizející Vídně. Ve zdraví jsme se všichni vrátili v pozdním večeru zpět do Světlé nad Sázavou.

Exkurzi hodnotíme velmi pozitivně. Určitě přispěla nejenom k získání dalších zkušeností studentů s výtvarným uměním,ale zanechá i životní vzpomínku na Vídeň jako takovou.

Postřehy sepsaly a foto dodaly:

  • Ing. Marie Boumová
  • Mgr. Lucie Rezlerová
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace