Exkurze na pobočku ČHMÚ Praha Libuš

Agenda:
 
Informační portál
Publikováno:
 
29.04.2014 09:11
Poslední úprava:
 
před 8 lety

Ve středu 23. 4. 2014 proběhla v rámci projektu Přírodní a technické obory – výzva pro budoucnost další z plánovaných exkurzí. Byla jí návštěva pobočky ČHMÚ Praha Libuš, kde jsme se seznámili se základními informacemi o aerologii, využití meteorologických radarů a družic. Akce ze účastnili kromě kmenových žáků naší školy také zástupci žáků z partnerských ZŠ projektu.

Počasí nám tradičně přálo, instabilní zvrstvení atmosféry nahrávalo vzniku konvektivní oblačnosti a my jsme po desáté dopoledne dorazili na pobočku, kde se nám věnoval tým pracovníků pod vedením RNDr. Vladimíra Burdy a Mgr. Martina Motla.

Postupně jsme se v několika prezentacích seznámili s problematikou aerologie – tedy měřících sond vynášených do atmosféry meteorologickým balónem, dozvěděli jsme se o využívání družicových snímků, historii práce s radarovými daty i současným stavem a jejich využitím. Součástí exkurze byla také prohlídka meteorologické zahrádky, kde má pobočka umístěnu meteorologickou měřicí techniku. Zlatým hřebem pak bylo vypuštění vlastní meteorologické sondy přesně ve 13.15 místního ča­su.

Pro všechny účastníky (s výjimkou manažera projektu) to bylo první živé setkání s takovouto technikou a jejím využitím v praxi. Jsme rádi, že díky realizaci projektu můžeme našim žákům zprostředkovat návštěvu takovýchto špičkových pracovišť.

V červnu se těšíme na poslední letošní exkurzi – návštěvu observatoře na Milešovce.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace