Život za mřížemi...trest anebo zábava?

Exkurze do věznice

Agendy:
 
Informační portál , Sociální a zdravotní
Publikováno:
 
26.06.2014 08:45
Poslední úprava:
 
před 10 lety

V úterý 17. června se třídy I. P a III. E vypravily v doprovodu Ing. Dany Hůlové a Mgr. Terezy Roháčkové na návštěvu do Věznice Světlá nad Sázavou. Při příchodu k budově byli žáci plni humoru a rozebírali, jaká je to asi zábava být zavřen ve vězení a mít veškerý komfort a servis. Smích na rtech jim vydržel pouze do vstupní kontroly, ke které byli po čtyřech zváni pracovníky vězeňské ochranky. Každý ze žáků předložil svůj občanský průkaz a byl prověřen detektorem kovů. Samozřejmostí bylo odevzdání mobilních telefonů a jiných elektronických zařízení do skříněk u vstupu. Vstupní kontrola trvala celkem dlouhou dobu, a proto jsme byli přesunuti do čekací místnosti. Už zde některým „docházel humor“, neboť si nešlo nevšimnout, že místo dveří jsou mříže, ale že i okna jsou zajištěna proti úniku pomocí řetězů.

Po odbavení jsme se vydali do návštěvní místnosti, kde jsme zhlédli film o věznici. Poté nás pan mjr. Bc. Vladimír Fröhlich seznámil s chodem věznice, režimem vězeňkyň, možností návštěv, kárnými opatřeními v případě neuposlechnutí příkazu, možnostmi práce při výkonu trestu, možností vycházek do města apod. Dále nám vyprávěla jeho kolegyně o celém průběhu vězení – tzn. kam jdou vězeňkyně po odsouzení, kde tráví první dny ve věznici, s kým probíhá vstupní řízení, zkrátka co se vše musí vyřízeno, než je člověk zařazen na celu. Neopomněla také zdůraznit, co vězně čeká po uplynutí trestu, o důsledcích pobytu ve vězení apod. Po celou dobu přednášky byla možnost vznášet dotazy, čehož zejména žákyně sociální péče hojně využívaly. Padaly otázky týkající se mzdy vězeňkyň, oddělení matek s dětmi, délky trestů, odsouzení mladistvích, studia při vězení apod. Po diskuzi nás naši průvodci zavedli na jedno oddělení, kde si všichni mohli prohlédnout vybavení věznice, cel, viděli sociální zařízení, společenskou místnost a setkali se i s vězeňkyněmi, což na mnohé velmi zapůsobilo.

Domnívám se, že návštěva věznice byla pro naše žáky silným zážitkem a že si mnozí z nich uvědomili, že žít za mřížemi rozhodně není zábava.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace