Zářijové literární besedy na gymnáziu

Navštívili nás Martina Bittnerová a Josef Formánek

Agenda:
 
Gymnázium
Publikováno:
 
30.09.2014 19:34
Poslední úprava:
 
před 10 lety

V průběhu měsíce září měli naši gymnazisté možnost zúčastnit se dvou literárních besed.

První z nich se konala v aule školy dne 22. 9. 2014. Hostem byla spisovatelka Martina Bittnerová, která se zaměřuje zejména na osudy významných žen a na jejich soukromý život. Vychází ze svých knih, v tomto případě z titulu Spisovatelky a Éros aneb Utajené životy velkých českých žen. Námětem jejího povídání byl osud Boženy Němcové a životní příběh sester Rottových, které vstoupily na půdu literatury pod jmény Eliška Krásnohorská a Sofie Podlipská. Na jejich osudech mohli žáci pochopit postoj dobové společnosti 19. století k emancipovaným a nadaným ženám. Akce se líbila, přítomní se dozvěděli mnoho nových informací, které se do běžné výuky literatury zpravidla nevejdou.

Zatímco první besedy se vedle gymnazistů účastnili i žáci dalších oborů, ta druhá dne 25. 9. byla výlučnou aktivitou tříd I.G a III.G. Do Světlé totiž zavítal spisovatel a cestovatel Josef Formánek, autor bestselleru Prsatý muž a zloděj příběhů i mnoha dalších knih. Přednášel v krásném prostředí světelského zámku, dopoledne pro studenty, odpoledne pro veřejnost. Vyprávěl o svých cestách do exotických destinací, promítal vlastní fotografie, poté měli studenti ještě možnost zhlédnout dokument natočený o jeho pobytu v deštném pralese a o jeho zasvěcení mezi místní šamany. Přítomní si odnesli řadu dojmů a hlavně poznání, že nelze vše poměřovat hodnotami evropské civilizace a že i v dnešním světě žijí lidé podle zcela jiných principů a pravidel, která nám mohou připadat na první pohled primitivní, ale přesto mohou neobyčejně obohatit náš život.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace