V Praze na Královské cestě a v Národní galerii

Studenti čtvrtých ročníků na odborné exkurzi

Agendy:
 
Informační portál , Umělecké a řemeslné, Vyšší odborná škola
Publikováno:
 
22.10.2014 12:45
Poslední úprava:
 
před 8 lety

Téměř každým rokem se studenti čtvrtých ročníků výtvarných oborů účastní odborné exkurze v Praze, která je zaměřena na osobní seznámení s památkami na tzv. Královské cestě a s vybranými malbami v Národní galerii.

Budoucí maturanti si tím prohloubí své poznatky z hodin dějin výtvarné kultury a zároveň zahájí svoji přípravu k maturitní zkoušce.

Studenti IV.SV tuto plánovanou akci již absolvovali 16. října 2014 a se studenty IV. V bude realizována během listopadu 2014.

Královská cesta

Královská cesta bývala nejdůležitější pražskou komunikací od 16. do 18. století. Svůj název dostala podle toho, že se po ní ubíraly korunovační a někdy i pohřební průvody českých králů.

Do dějin vstoupily tyto výpravné akce s prvními Habsburky – poprvé tak putoval roku 1562 císař Maxmilián. Mezi největší a nejslavnější patřily průvody Marie Terezie roku 1743, Leopolda II. roku 1794 a Ferdinanda V. roku 1836. To byla zároveň poslední pražská korunovace.

Cesta začínala tam, kde král vstoupil do Prahy – u Poříčské brány, kterou průvod vkročil na území Nového Města. Mezi kláštery kapucínů a hybernů dospěl k Prašné bráně, odkud pak pokračoval pokračoval Celetnou ulicí, přes Staroměstské náměstí, Karlův most a Malou Stranu vzhůru na Pražský hrad..

Národní galerie – Šternberský palác

Šternberský palác byl postaven v letech 1698 – 1708 pro Václava Vojtěcha ze Šternberka jako reprezentativní šlechtické sídlo. Dnes se v obou patrech paláce nachází stálá expozice Sbírky starého evropského umění.

V prvním patře jsou vystaveny kolekce obrazů italského malířství 14. a 15. století, nizozemského malířství 15. a 16. století a byzantské, krétsko-benátské a ruské ikony 15. – 18. století. Druhé patro je věnováno německému a rakouskému malířství 15. – 18. století, francouzskému a španělskému umění 17. a 18. století a velmi početnému souboru obrazů holandských a flámských mistrů 17. století. Prostor v přízemí paláce je vyhrazen pro krátkodobé výstavy.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace