Drobná řemeslná tvorba v plném proudu

Agenda:
 
UVČ
Publikováno:
 
02.11.2014 17:06
Poslední úprava:
 
před 8 lety

V letošním roce na naší škole se opět koná několik kurzů v rámci univerzity volného času. Na počátku října začala výuka i na keramické dílně v kurzu Drobné řemeslné tvorby, který je ve svém zimním a na počátku jarního semestru zaměřen právě na výrobu drobných keramických předmětů. Kapacita dílny i kurzu je mírně limitována, a to asi na 12 – 14 účastníků.

Náplní kurzu je tedy výroba drobné keramiky, která nevyžaduje specifickou zručnost a dovednost, ale zároveň by měli účastníci získat nějaké nové poznatky a zkušenosti. Výrobky, které se vytvoří v rámci kurzu, by měly být dokončené do finální podoby, a to se vším všudy. Prvotně se tedy musí vytvořit – vymodelovat, slepit, vylít nebo vytočit, dále usušit bez deformací a trhlin, vypálit v pecina tzv. přežah tedy nízký žár, provést dekoraci a glazování a opět vypálit na vysoký žár.

Jak již bylo řečeno, tak keramické techniky, které činí náplň tohoto kurzu, jsou ty jednodušší. Zvládnutí složitějších technik a úkonů přece jen vyžaduje delší časový úsek a profesionálnější přístup. Není přeci úkolem zájmového kurzu zvládnout vše dokonale a na poprvé. Mezi techniky, které by si měli účastníci vyzkoušet, patří vykrajování různých tvarů z plátů, ať už za pomoci nože nebo raznic, lepení předmětů z destiček, tzv. bednění, svinování, razítkování, modelování jednodušších tvarů, lití do sádrových forem a podobně.

Účastníci se však seznámí i s náročnějšími technikami a postupy, například budou mít možnost vyzkoušet si točení na hrnčířském kruhu, nebo nanášení glazury na výrobky pomocí stříkací pistole a další.

Těmi nejzákladnějšími technikami si vyrobí například svícny, nejrůznější tácy, zvonkohry, stínohry, adventní věnce a dekorativní předměty a spousty dalších, jen co budou hodiny kurzu stačit.

Zatím jsme stále ještě na začátku, máme za sebou třetí setkání. Stihli jsme ale už leccos. Na policích v keramické dílně jsou už naše výrobky – tácky a svícny, které jsou ozdobené plošně i plasticky razítky, tyto výrobky jsou dokonce už vypálené a čekají na glazování. Dále zde máme odlité a usušené hrníčky a dekorativní zvířátka. A poslední prací jsou segmenty ke zvonkohře a příprava plátů na kompletaci stínohry. Právě toto všechno nás čeká při příštím setkání v kurzu Drobné řemeslné tvorby.

Text a foto: Mgr. Alena Ratajová – lektorka kurzu

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace