UNIV3: Až nečekaný zájem a úspěch

Obory Brusič skla a Sklář pro duté sklo

Agenda:
 
Informační portál
Publikováno:
 
02.11.2014 17:12
Poslední úprava:
 
před 10 lety

Naše škola, Akademie – VOŠ, Gymn. a SOŠUP ve Světlé nad Sázavou je již několikátým rokem zapojena do projektu UNIV3 – podpora procesu uznávání kvalifikací. Tento projekt stejně tak jako předešlý UNIV2 kraje, do kterého byla naše škola též zapojena, je zaměřen na podporu vzdělávání dospělých. V rámci tohoto projektu již bylo uskutečněno několik programů, které byly završeny úspěšnými zkouškami uchazečů. Po zdárném zakončení programů úspěšní absolventi obdrží certifikát od projektu UNIV3 s logy MŠMT, EU, Evropského sociálního fondu a OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost a podobný certifikát zároveň získají od školy. Největší šíře projektů je v rámci uměleckořemeslných oborů, například Dekoratér keramiky, Umělecký truhlář, Malíř skla, Poradce pro pozůstalé, ale i velmi úspěšný kurz Chůva pro děti do zahájení povinné školní docházky.

Zpočátku situace s naplněním zmíněných kurzu nevypadala nijak růžově. Posléze se však podařilo kurzy bezezbytku naplnit. Ohromný zájem všechny překvapil. Nejvíce zájemců o dané kvalifikace je hlavně z řad malých a středních soukromých podnikatelů, kteří hledali pro sebe a své zaměstnance příležitost k dalšímu rozšíření příslušných odborných dovedností a schopností. V počátečním vzdělávání tyto obory již několik let stagnují, přestože menší i větší podnikatelé projevují v posledních letech o vzdělané a odborně vybavené pracovníky z těchto oborů ohromný zájem.

Programy v rámci projektu UNIV3 jsou ve svém pilotním ověřování zcela zdarma. Veškerá výuka, pomůcky a materiál jsou hrazeny z financí EU, které jsou přímo určeny na podporu vzdělání. Kurzy jsou s ohledem na dospělé situovány do odpoledních hodin a lektory jsou odborníci z příslušných oborů, kteří působí na naší škole jako odborní učitelé nebo mistři odborného výcviku.

Sami účastníci těchto kurzů projevují o danou problematiku ohromný zájem a entuziasmus. Lektoři, odborní pracovníci zase s povděkem kvitují, že je o dané obory opětovný zájem. Doufají, že tyto krásné obory v ručním zpracování skla, budou zase na svém vzestupu a dlouholetá tradice českého a hlavně světelského skla tak oslaví svou renesanci.

Mgr. A. Ratajová Ing. Lenka Pinkasová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace