Kde se rodí děti?

Exkurze IV.E na gynekologicko-porodnické oddělení Nemocnice Havlíčkův Brod

Agenda:
 
Sociální a zdravotní
Publikováno:
 
03.11.2014 17:09
Poslední úprava:
 
před 8 lety

Odpověď na tuto otázku již znají žáci IV. E třídy, kteří 23. října 2014 v rámci předmětu Péče o dítě do tří let navštívili gynekologicko-porodnické oddělení havlíčkobrodské nemocnice. Průvodkyní nám byla velice milá vrchní sestra Martina Horáčková, která nám sdělila spoustu informací a ochotně odpověděla na otázky žáků.

Naše prohlídka začala na porodních sálech v 6. patře nemocnice. Nejprve nám paní Horáčková ukázala přijímací místnost, kde probíhá vstupní vyšetření žen přicházejících rodit. Žáci si mohli prohlédnout gynekologické křeslo, ultrazvuk, kardiotograf k měření děložních stahů a srdečních ozvů plodu. Následovala prohlídka jednotlivých porodních pokojů, kde jsme se cítili spíše jako v útulném penzionu než v nemocnici. Každý pokoj je vymalován jinou barvou, vybaven manželskou postelí, stolkem a křesly, aby zde v pohodlí mohly trávit čas i osoby doprovázející rodičku. Podle slov vrchní sestry jsou to nejčastěji partneři rodičky, ale i jejich maminky nebo sestry a v poslední době také stále častěji duly. K vybavení pokojů patří i relaxační porodní pomůcky (gymnastické míče, provazové závěsy, žíněnky a v jednom pokoji porodní vana) a samozřejmě vlastní toaleta a sprcha.

Místnost, kde se ošetřují děti po porodu, jsme si bohužel museli prohlédnout jen zběžně, protože se zde zdravotnický personál již připravoval na příjem miminka, které se mělo každou chvíli narodit císařským řezem.

Po prohlídce porodních sálů jsme se přesunuli do 4. patra na oddělení porodnice, kde jsou hospitalizovány maminky po porodu. Nemocnice Havlíčkův Brod je vyhledávanou porodnicí. Ročně zde proběhne přes 1300 porodů. Také péče o novorozená miminka a jejich maminky je příkladná. Je zde praktikován systém rooming in, tzn., že maminky mají své děti celou dobu u sebe a mohou se tak lépe vzájemně poznávat a sžívat. Brodská nemocnice také patří mezi tzv. Baby friendly hospitals, tzn. nemocnice, které podporují kojení maminek. Paní Horáčková nám také ukázala téměř čerstvě narozené miminko, což vyvolalo rozporuplné reakce, některá děvčata byla z miminka nadšená, některá byla o něco zdrženlivější.

Naše návštěva byla ukončena prohlídkou nadstandardního pokoje, který je vybaven televizí, rádiem, ledničkou, telefonem, varnou konvicí a vlastním sociálním zařízením. I přestože se za tento pokoj musí připlácet, je o něj mezi pacientkami velký zájem, především proto, že zde má žena soukromí a může zde s ní být i rodinný příslušník.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace