Nejen za -ismy do předvánoční Vídně

Agendy:
 
Informační portál , Výtvarné
Publikováno:
 
17.12.2014 23:09
Poslední úprava:
 
před 9 lety

Dalo by se říci, že již tradičně vyjíždí výběr žáků z naší školy do předvánoční Vídně. Středobodem velmi oblíbené exkurze v nádherné metropoli na Dunaji bývá návštěva výstav v galerii Albertina. Letos byla ústředním „tahákem“ prezentace díla světově proslulého katalánského malíře Joana Miró.

Ve středu dne 3. 12. 2014 se žáci spolu se svým pedagogickým doprovodem v ranních hodinách sešli před budovou školy a dálkovým autobusem vyjeli směrem na Vídeň. Zpočátku byla cesta komplikována nebezpečným náledím, ale v průběhu dne se situace značně zlepšila. Město bylo celý den sice podmračené, ale o to více se všichni mohli těšit z luxusní nabídky výstav v galerii Albertina. Nejprve se však konala procházka historickým centrem města, jež byla okomentována krátkým výkladem. Začali jsme na Švédském náměstí (Schwedenplatz), kde jsme vystoupili z autobusu. Pokračovali jsme ke chrámu Svatého Štěpána (Stephansdom), kde byla jedna ze zastávek, pak přes Graben (vídeňské Příkopy) a odtud na Michaelské náměstí s odkrytými archeologickými vykopávkami z římské doby. Dále naše kroky směřovaly přes vnitřek Hofburgu na náměstí Hrdinů (Heldenplatz), kde byl závěr krátké historické trasy centrem Vídně. Odtud se naše početná skupina přesunula již rovnou k Albertině. Po krátkém vyřízení formalit spojených se vstupným všechny zúčastněné čekaly hodiny dávek světového umění. První patro bylo věnováno především surrealistickému těžišti díla již zmíněného umělce Joana Miró. Většinu výstavy tvořila plátna nejrůznějších velikostí, zastoupena byla však i keramika, drobné i větší bronzové sochy a další exponáty. Miró má svůj nezaměnitelný umělecký jazyk, magický, univerzální. Dílo poskytuje poetické vnímání a interpretaci originálu. V zásadě se však jedná o vztah běžných a až nadpozemských, vesmírných věcí. K vidění a obdivu jsou návštěvníkům poskytnuty originály světového věhlasu, snad jen namátkou: Ptáci a hmyz, Ženy, ptáci v měsíčním svitu, Zlato z Azure, Metamorfóza, Selka s kytarou nebo Rytmická čísla…

V druhém patře se v současnosti nalézá výstava s názvem „Od Moneta k Picassovi“. Jak již napovídá samotný název, tak se za ní skrývá průřez uměleckými směry 2. poloviny 19. století a počátku 20. století, tedy od impresionismu přes postimpresionismus, pointilismus, fauvismus, dadaismus, expresionismus až po kubismus, dále jsou zastoupeny i další směry a tendence. Významně je zde předvedeno dílo umělců takových zvučných jmen, jako jsou již zmíněný Claude Monet, dále Henri de Toulouse-Lautrec, Pierre-Auguste Renoir, Paul Cézanne, Paul Signac, Henri Matisse, Maurice de Vlaminck, Amedeo Modigliani, František Kupka, Kazimir Malewitsch, Marc Chagall, Edvard Munch, Ernst Ludwig Kirschner, Emil Nolde, Wassilij Kandinsky, Oskar Kokoschka, Max Ernst, Hans Arp, René Magritte, Alberto Giacometti a mnoho a mnoho dalších.

Další významná výstava rakouského umělce Karla Prantla je instalována o dvě patra níže. Při sestupu směrem k ní si mohou návštěvníci prohlédnout stálé expozice a reprezentativní sály Albertiny. Tyto klasicistní perly jsou natolik zdobné a architektonicky až příliš dokonalé, že se ani po několikátém zhlédnutí nestanou všedními. Určitě stojí zato opět vidět třeba Čajový salón, Písárnu, Sál múz, Audienční či Rokokový pokoj, Wedgwoodův kabinet, Úmrtní pokoj arcivévody Karla, Oválný kabinet nebo Malé a Velké španělské apartmá.

Expozice, která je věnována celoživotní tvorbě Karla Prantla, je nazvána „Řeč kamenů“ (The Language of Stones). Prantl je považován za nejvýznamnějšího sochaře takzvané druhé rakouské republiky. Tento světově uznávaný sochař se významně zasloužil o renesanci kamenné sochy. Ve svém díle dosáhl úžasně výmluvné umělecké zkratky. Sochy z různých druhů kamene jsou na první pohled poměrně jednoduché, ale o to více působivé. Tato ohromující prezentace bude v budově Albertiny až do konce ledna 2015.

Na závěr návštěvy Albertiny se rozhodně vyplatí navštívit i shop, kde jsou návštěvníkům nabídnuty nádherně zpracované katalogy vystavujících umělců, reprodukce děl umístěných v sálech, ale i spousta nejrůznějších upomínkových předmětů.

Žáci a pedagogové se s Albertinou rozloučili různě, podle zájmu. Jak to tak chodí, někoho výstavy oslovily méně, jiné více a někteří byli dokonce uchváceni. Naprosto největší ohlas byl na část expozice, která byla součástí výstavy od Moneta k Picassovi, a to na skupinu německých a severských expresionistů.

Předvánoční vídeňské odpoledne bylo již v rámci osobního volna. Někteří se šli podívat na rušnou třídu Mariahilfer Strasse, nakoupit vánoční dárky, posedět v kavárně nebo se jen tak projít. Dalším lákadlem byla i velká souborná výstava španělského barokního malíře Diega Velázqueze, která je umístěna v Kunsthistorickém muzeu. Tento individualistický umělec působil jako dvorní malíř španělské habsburské větve, a to především na dvoře Krále Karla VI.

Snad všichni se ale došli podívat na proslulé adventní trhy, které se v současnosti rozšiřují téměř po celém centru Vídně. Doposud jsme byli zvyklí pouze na ty nejvýznamnější – před hlavní radnicí. Již před pár lety se objevily stánky s nejrůznějším vánočním sortimentem i na prostranství mezi velkými muzei, tedy na náměstí císařovny Marie Terezie (Marie-Theresien – Platz) a letos se prvně vánoční komerce vyskytla i na Michaelském náměstí před Hofburgem. Zde nás sice více zajímala architektura slavného Adolfa Loose, ale i leckterý artikl trhů byl nepřehlédnutelný, ať už v kladném nebo záporném slova smyslu.

Před pátou hodinou odpolední měli všichni účastníci vídeňské exkurze sraz u náměstí Marie Terezie. Začalo mírně sněžit. Všichni se na sraz k autobusu dostavili včas. Po přepočítání osob se mohlo zamávat večerními světly protknuté Vídni a vydat se zpět do Čech, do Světlé nad Sázavou, na naši školu, Uměleckoprůmyslovou akademii, ale s příslibem, že se nejpozději za rok s uměleckou Vídní opět setkáme.

Více k tématu

Za uměním i vánoční atmosférou do Vídně

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace