Za uměním i vánoční atmosférou do Vídně

Uměleckoprůmyslová akademie na cestách

Agendy:
 
Informační portál , Výtvarné
Publikováno:
 
20.12.2014 18:17
Poslední úprava:
 
před 9 lety

Dne 3. 12. 2014 se uskutečnil autobusový zájezd studentů naší školy do Vídně. Tematicky cesta zahrnovala dva body. Za prvé se jednalo o umělecký zájem – návštěvu vídeňské Albertiny s reprezentativní výstavou malíře Joan Miró.

Tuto výstavu doplnila možnost zhlédnout ve stejném paláci stálé expozice, ale i další časové doprovodné výstavy. Tentokrát šlo o dvě výstavy významných současných rakouských umělců – malíře Arnulfa Rainera a sochaře Karla Prantla.

Někteří zájemci stihli potom ještě zajít do Uměleckohisto­rického muzea (Kunsthistorisches Museum – rakouská státní galerie), zvláště kvůli právě probíhající obsáhlé výstavě španělského malíře Velázqueze. Mládež do 19 let měla všechny tyto kulturní požitky zdarma. Druhým atraktivním bodem programu byla předvánočně vyzdobená Vídeň sama o sobě se svými památkami a nákupními třídami, historickým centrem a s pěšími zónami okolo Svatoštěpánského chrámu (Stephansplatz), Korutanskou třídou (Kärterstrasse), Příkopy (Graben), ulicí Uhelný trh (Kohlmarkt) s nejexkluziv­nějšími obchody světových značek, ale především Vídeň s vícero vánočních trhů, mezi kterými dominuje proslavený tradiční Christkindlmarkt před vídeňskou radnicí.

Na zájezd se přihlásilo 39 studentů, skutečný počet účastníků byl nakonec 38 a pedagogický a organizační doprovod. Jedna studentka se nestihla dostavit do Světlé kvůli ledovkové kalamitě, která v den před termínem zájezdu radikálně omezila provoz vlaků Českých drah. Kapacita autobusu byla doplněna ještě několika dospělými zájemci o předvánoční Vídeň z okruhu zaměstnanců školy, kteří se zúčasnili ve vlastní režii.

Ze Světlé jsme odjeli ráno v 6:30, cesta pohodlným autokarem (ZODOS Okrouhlice) proběhla plynule, takže jsme po desáté hodině již byli ve Vídni. Decentně komentovanou procházkou centrem města jsme se společně dostali k dvornímu hradu (Hofburg), jehož jednu část tvoří palác Albertina. Ještě kolektivně jsme vstoupili na výstavy.

Další průběh dne si již každý určoval individuálně s jedinou podmínkou, že je povinnen dostavit se ve smluvený čas na dohodnuté místo k odjezdu autobusu. To se všem podařilo. V 17 hodin jsme se hustým provozem vymanili z Vídně a po opět bezproblémové zpáteční cestě jsme dorazili před 21 hodinou do Světlé nad Sázavou.

Počasí nebylo optimální, ale asi jako na obrázku výše, dalo se přežít. A vzhledem k tomu, že se nevyskytly žádné závažné či obtížně řešitelné problémy, lze letošní předvánoční zájezd do Vídně hodnotit jako zdařilý.

Více k tématu

Nejen za -ismy do předvánoční Vídně

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace