Exkurze do porcelánky LAUFEN

Agendy:
 
Výtvarné , Umělecké a řemeslné
Publikováno:
 
06.01.2015 16:12
Poslední úprava:
 
před 9 lety

V prosinci 2014 jsme společně se studenty z oboru Bytový architekt i z jiných zaměření vyrazili na jednodenní zájezd do porcelánky Laufen ve Znojmě. Výroba průmyslové keramiky zde sahá až do roku 1878. Tehdy se jednalo o nejstarší závod se strojovou výrobou tohoto druhu na celém kontinentu.

O to více nás všechny táhla zvědavost dozvědět se co nejvíce informací, jak se vlastně sanitární keramika vyrábí.

Dozvěděli jsme se něco o historii Laufenu, jeho progresivním vývoji, ale především jsme viděli výrobu umyvadel, van a toalet, na kterou jsme se tolik těšili. Protože nás bylo opravdu mnoho, museli nás vedoucí výroby rozdělit do dvou menších skupin, abychom je dobře slyšeli v leckdy dost hlučném provozu.

Naše exkurze začala v přípravně porcelánové hmoty, potom jsme se přesunuli do sádrovny, kde se vyrábějí formy na lití keramiky. Vysušené sádrové formy pak putují do obrovské haly, kde se upnou do strojů, které pomáhají keramikům s litím porcelánu. Dobře vylité a vyretušované tvary pak vezou do pásové pece. Celý proces výpalu trvá cca 16 hodin. Horkou novinkou Laufenu je výroba koupelnového nábytku na míru pro některé série umyvadel.

Nakonec se obě skupiny zase sešly v podnikovém ukázkovém showroomu. Studenti si tak mohli prohlédnout všechny vyráběné kolekce a načerpat inspiraci pro vlastní klauzurní práce a budoucí tvorbu.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace