Co se dělo na domově mládeže

aneb Ohlédnutí za rokem 2014

Agenda:
 
Domov mládeže
Publikováno:
 
07.01.2015 14:29
Poslední úprava:
 
před 9 lety

V září jsme na domově mládeže přivítali téměř 40 nových tváří. Většina se s novým bydlištěm a odloučením od rodičů brzy sžila, navázala nová přátelství, získala nové zkušenosti a zážitky.

Celkem tedy máme kolem 160 ubytovaných, kteří jsou rozmístěni do dvou budov domova mládeže. Mladší žáci jsou v první budově s 24hodinovou službou vychovatelů, u starších žáků (většinou plnoletých) v druhé budově slouží vychovatelé pouze odpoledne a v noci. Vychovatelé se snaží ubytovaným žákům nabídnout různé zájmové aktivity pro vyplnění volného času. Nabídka je různorodá od sportovních kroužků, přes výtvarné až po nejrůznější soutěže a výlety.

Všechny kroužky a akce DM jsou pro ubytované žáky dobrovolné a zcela bezplatné.

SPORT

Ubytovaným je denně k dispozici velmi dobře vybavená posilovna a nově zrekonstruovaná tělocvična. Zde se odehrávají např. volejbalová, fotbalová a florbalová utkání. Děvčata se zde scházejí na aerobic, posilování s vlastní vahou těla a na různá statická cvičení, to vše pod vedením zkušené vychovatelky.

Využívaný je i stůl na ping–pong a kulečníkový stůl, který jsme nechali v letošním roce nově potáhnout a vyvážit a nakoupili jsme i nové příslušenství (tága, koule). V zimních měsících docházíme na světelský stadion na večerní veřejné bruslení. Podívali jsme se i do havlíčkobrodského krytého bazénu, kde si všichni užili spoustu legrace.

VAŘENÍ

Na své si přijdou i příznivci dobrého jídla a kulinářského umění. Nabízíme totiž kroužek vaření a pečení. Každoročně sklízí velký úspěch bramboráky, a tak se na ně vrhla děvčata i letos, zájem o ně byl obrovský. Škrábaly, strouhaly a smažily hned 2 dny po sobě.
Celkem 22 dívek, rozdělených do pěti skupinek, postupně obsadilo obě kuchyňky na dívčích patrech a vrhly se s chutí do práce. Připravily jsme klasické bramboráky, bramboráčky se salámem a bramboráky s cibulí. Celkem jsme spotřebovaly 6 kg brambor, 4 palice česneku, víc jak 1/2kg salámu, téměř 1 kg mouky, láhev oleje… a byly opět výborné!

Další příjemně strávené odpoledne jsme prožili např. při přípravě štrúdlů a jablíček v županu a také při pečení a zdobeních vánočního cukroví a perníčků.

Střihli jsme si také kuchařskou soutěž, ve které se naši amatérští kuchaři snažili připravit co nejlahodnější a nejchutnější pizzu. Zúčastnily se tři týmy, dva holčičí a jeden klučičí. Vybrat tu nejlepší pizzu nebylo vůbec jednoduché. Nakonec se porota složená z vychovatelů a zástupců ubytovaných studentů shodla na té jedné vítězné. „Zlatá“ medaile putovala do klučičího týmu.

ARANŽOVÁNÍ

V kroužku aranžování se věnujeme různým rukodělným činnostem. Vytváříme sezónní aranžmá, pleteme z pedigu, vyrábíme mýdlo, zdobíme truhlíky s květinami, barvami na textil malujeme na trička – zkoušeli jsme tzv. „africkou batiku“, která se velmi vydařila. Na Vánoce jsme pracovali s vodním sklem, pomocí něhož jsme vyráběli pěkné stromečky a zvonečky, kterými si děvčata vyzdobila nejen pokoje na domově mládeže.

Čas haloweenu nás zlákal k nákupu dýní, děvčatům se podařilo je vykrájet opravdu bezvadně, posuďte sami.

LÍČENÍ

V letošním roce jsme otevřeli kosmetický kroužek, kde se děvčata učí ve škole líčení, jak se co nejpřirozeněji zkrášlit, jaký je rozdíl mezi všedním a večerním líčením, jaký jsou typ a co se k nim hodí, jaký účes a barva vlasů by jim seděla lépe. Tento kroužek vedou jednou měsíčně odbornice z kosmetického salonu a vzbudily opravdu velký zájem, neboť k nim dochází kolem dvaceti dívek.

DoFE

Naše škola (včetně domova mládeže) je začleněna do programu DofE (Mezinárodní cena vévody z Edinburgu). Jedná se o program, ve kterém se účastníci věnují sportu, dobrovolnictví, rozvíjejí svou dovednost a své síly změří v dobrodružné expedici (více na www.dofe.cz).

V loňském roce se po krátké odmlce program znovu rozjel a hned umožnil jedenácti dívkám (devíti ubytovaným na DM) převzít v Kongresovém centru bronzová ocenění. Viz příspěvek na vývěsce:

DofE: Úspěšné absolventky obdržely bronzové diplomy

VÝLETY, EXKURZE A AKCE DM

V počtu 45 ubytovaných jsme navštívili záchrannou stanici Pavlov, která se zaměřuje na ochranu fauny. Byla nám poskytnuta velmi zajímavá prohlídka s průvodcem. Ten nás seznámil se všemi zvířaty (většinou nějakým způsobem zraněnými) a jejich životním příběhem. Viděli jsme zde dravce, sovy, vydru Bártíka, lišáka Lukáše, norky apod.

Ve stejně hojném počtu jsme se podívali i do světelského podzemí. To se skládá z nejrůznějších chodeb a slepých odboček o celkové délce 200 m. 5. prosince se podzemí proměňuje v peklo, i to bývá velmi pěkné.

A když už jsme u těch čertů, ani našemu domovu mládeže se čerti nevyhnuli. Dorazili v mírném předstihu (ve čtvrtek 4. 12.) s andělem i Mikulášem. A jak to tak bývá, trošku strašili a nabádali ke vzornému chování, uklízení apod. Tímto ještě jednou dodatečně děkujeme „čertovské“ partě za pestrý podvečer.

Rozloučení s koncem roku a zároveň oslava Vánoc nechyběla ani u nás. Sice ve slabém počtu, ale přesto se konala akce „Vánoce v převleku“. Jednalo se vlastně o vánoční besídku, kde v úvodu zněly koledy („Děkujeme, Štěpánko!“), ochutnávalo se cukroví apod. Následovala přehlídka masek a kostýmů a bylo se na co dívat. Věřím, že si to všichni zúčastnění i přihlížející užili tak jako my vychovatelé.

Foto: Ladislav Špalek © 2014, publikováno s laskavým souhlasem autora

Foto: Ladislav Špalek © 2014, publikováno s laskavým souhlasem autora
Foto: Ladislav Špalek © 2014, publikováno s laskavým souhlasem autora
Foto: Ladislav Špalek © 2014, publikováno s laskavým souhlasem autora
Foto: Ladislav Špalek © 2014, publikováno s laskavým souhlasem autora

Věříme, že i v novém roce uspějeme u našich ubytovaných žáků s nabídkou volnočasových aktivit a že se budou moci pobavit i přiučit něčemu novému.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace