3D tisk? Jasně!

Příspěvek studenta Uměleckoprůmyslové akademie, který se chopil příležitosti

Agendy:
 
Výtvarné , Vyšší odborná škola
Publikováno:
 
20.01.2015 09:39
Poslední úprava:
 
před 9 lety

V naší škole má člověk spoustu možností vlastního růstu. Tak proč je nevyužít? Uvádíme příspěvek studenta naší školy, který se chopil příležitosti:

Jmenuji se Tomáš a zde na škole studuji druhým rokem VOŠ, předtím jsem absolvoval čtyřletý studijní obor Design keramiky a porcelánu. Právě v době mé maturity se zde ve škole objevila 3D tiskárna, tedy pro laika takové magické zařízení, které vám z plastu vytiskne prostorový objekt. Celkový koncept vypadal báječně. Tak proč si nevyzkoušet nové věci? Již delší dobu jsem přemýšlel o výrobě mističek pro drobné rostliny, třeba netřesky.

Protože mě velmi baví keramika, a to především porcelán – díky naší profesorce ak. soch. paní Štastné, která mě vede v mé tvorbě – rozhodl jsem se využít model z 3D tiskárny pro výrobu sádrové formy na lití porcelánu.

Domluva s Ing. Hoškem, který má na starosti 3D tiskárnu, byla naprosto bezproblémová. Sám jsem nečekal takové nadšení a ochotu. To mě v rozhodnutí využít možností 3D tisku jen utvrdilo. Tak začal můj „souboj“ s 3D tiskem.

Nejdříve bylo nutné připravit si podklady, tedy 3D model. Chuť vyzkoušet si tisk mě donutil zkusit si nějaké 3D free modelovací nástroje. Přiznám se, nebylo to jednoduché. Ono naučit se s 3D modelovacím softwarem pracovat, tedy zvládnout aspoň základy, je docela těžké. Ale výsledek stojí za to – tedy aspoň pro mě.

Zkoušel jsem Blender, trial verzi Maya, Sculptirs a nakonec SketchUp. Díky různým pluginům, které rozšiřují schopnosti SketchUpu, a díky YouTube se mi povedlo vytvořit nějaké tvary. Hurá, já už to mám hotové! Jde se tisknout. No, byl jsem naivní – začaly se objevovat problémy v důsledku mé neznalosti. Nejdříve jsme s panem Hoškem začali modely převádět z mých podkladů na zpracovatelný formát pro tiskárnu. Díky jeho ochotě se mi podařilo modely opravit a připravit podklady pro 3D tisk.

Samotný tisk trvá poměrně dlouhou dobu. Tiskárna vrství plast velmi tence a díky tomu je model tak přesný. Zájemcům doporučuji podívat se na youtube na různá časosběrná videa o 3D tisku. Zrychleně to působí jako magie. Z ničeho nic vyroste jakýsi tvar jak z pohádky.

Pan Hošek se pustil do tisknutí prvních pokusů. Z tiskárny krom malých modýlků vyšly i kusy obstojné pro výrobu formy ze sádry. Po konzultaci výroby s paní Štastnou jsem začal vyrábět sádrové formy na první kousky. Každý, kdo pracoval s keramikou, ví, že práce je to zábavná, ale zdlouhavá – tuhnutí sádry či schnutí forem zabere dost času. Nakonec mi vznikla forma a já se mohl vrhnout do výroby prvních kousků. Lil jsem porcelán do připravených forem a čekal, co vyjde.

Heuréka! První výrobky z porcelánu byly na světě. Takové malé Vánoce pro mě. Tak nyní již zbývalo moje mističky na drobné rostliny přežahnout a následně naglazovat a vypálit.

A výsledek mě opravdu potěšil. Je hotovo a já mohu začít sázet do kalíšků sukulenty! 3D tiskárna má opravdu rozmanité využití. Je jen na vás, do čeho se pustíte. Já rozhodně chci pokračovat a vyzkoušet další věci. A třeba jednou si ji sám pořídím.

Mé poděkování patří panu Hoškovi, paní Štastné a také paní Sedlmajerové, která mě ochotně nechává tvořit na dílně. Díky!

Tomáš Černý, student Uměleckoprůmyslové akademie ve Světlé

Více k tématu

3D technologie na naší škole

Demonstrace 3D tisku technologií FDM (video)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace