Kurátorka pro děti a mládež na besedě ve IV. E

Agenda:
 
Sociální a zdravotní
Publikováno:
 
12.02.2015 09:57
Poslední úprava:
 
před 9 lety

V lednu tohoto roku nás opět navštívila paní Michaela Kotěrová, Dis. – kurátorka pro děti a mládež z odboru sociálních věcí Městského úřadu ve Světlé nad Sázavou.

Hned v úvodu se žáci dozvěděli, co je náplní této profese, s jakou skupinou dětí se pracuje a jaké kvalifikační požadavky jsou podmínkou pro její výkon.

Nedílnou a velmi zajímavou součástí přednášky bylo vyprávění vlastních zkušeností a poznatků z práce paní kurátorky. Žáci zahrnuli paní kurátorku množstvím dotazů, např.:

  • Jaké tresty hrozí mladistvým, kteří se opakovaně dopouštějí nějakých přestupků nebo trestných činů?
  • Jak je to s rodiči, kteří páchají násilí na svých dětech?
  • Jak se řeší situace, když rodiče sexuálně zneužívají své potomky?
  • Jak paní kurátorka zvládá takto psychicky náročnou profesi? apod.

Děti, s kterými kurátor pracuje, jsou často umísťovány do ústavní výchovy – ať už do dětských domovů, diagnostických nebo výchovných ústavů, kde je kurátoři každé 3 měsíce navštěvují nebo je doprovázejí při jednáních se soudy a úřady. Tato profese klade velké nároky jak na osobnost samotnou, tak na její schopnosti a profesní zdatnost. Vyžaduje nejen mnoho trpělivosti a empatie, ale i patřičných zkušeností z oblasti psychologie a práva. Samozřejmě se vše neobejde bez dobrých komunikačních dovedností.

Akce se setkala u žáků s velkým zájmem a obohatila jejich profesní přípravu.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace