Svět nevidomých

Třída I.E v Praze na NEVIDITELNÉ VÝSTAVĚ

Agenda:
 
Sociální a zdravotní
Publikováno:
 
06.03.2015 10:33
Poslední úprava:
 
před 9 lety

Dne 5. března 2015 se třída I. E vydala do Prahy na neviditelnou výstavu do Novoměstské radnice na Karlově náměstí. Byli jsme plni očekávání, jak budeme zvládat svět nevidomých lidí ve tmě, bez onoho klíčového smyslu, skrze nějž získává náš mozek nejvíce informací.

V první části výstavy jsme vyslechli odborný výklad týkající se zařízení a předmětů, které ve svém běžném životě nevidomí a slabozrací používají. Žáci si mohli kromě jiného vyzkoušet Braillovo písmo, přečíst si denní tisk za pomoci speciálních lup, vyzkoušet si klasické společenské hry, které jsou přizpůsobeny nevidomým. Kdo by si nezahrál se škraboškou na očích třeba domino nebo karty? A největší překvapení pro nás bylo, že nám informace podávala nevidomá dívka, která se vyjadřovala a pohybovala bez problémů jako někdo z nás.

Ve druhé části jsme byli rozděleni do tří skupin a postupně procházeli výstavou. Během zde strávené hodiny jsme poznali úplně jiný život, vyzkoušeli si například, jak se pohybovat v bytě, v ruchu města, v lese, jak zaplatit za kávu, nebo jak správně uhodnout umělecké sochy a předměty v galerii. Čas uběhl tak rychle, a to i díky Lence, také částečně nevidomé průvodkyni, která nás zábavnou formou provázela po těchto speciálně vybavených a zatemněných místnostech. Museli jsme se spolehnout na zbývající smysly – hmat, sluch, čich a smysl pro rovnováhu.

Díky dočasné ztrátě zraku a obtížím při orientaci jsme zjistili, že svět může být i bez onoho klíčového smyslu stále krásný. Neviditelná výstava Praha nám ukázala jednak reálný svět nevidomých lidí, jednak možnosti, jak jim pomoci a porozumět.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace