Naši studenti – výtvarníci na workshopu v Remeši ve dnech 16. 3. - 20. 3. 2015

aneb krásný týden ve Francii

Agenda:
 
Výtvarné
Publikováno:
 
24.03.2015 19:45
Poslední úprava:
 
před 9 lety

Co tomu předcházelo?

Před několika lety se v Jihlavě setkala akad. soch. Sylvie Choisel s několika zástupci kraje Champagne. Mezi nimi byla i ředitelka vysoké školy umění a designu ESAD Claire Beyllot, která dostala pozvání na prohlídku naší školy. Zaujala ji široká nabídka našich oborů a jejich vybavení. Zde vznikl zárodek vzájemné spolupráce.

Letos na jaře se dlouho připravované plány o vzájemné spolupráci s remešskou vysokou školou ESAD povedlo zrealizovat. Vybrali jsme šest studentů výtvarných oborů, kteří se jeli účastnit týdenního workshopu.

V pondělí 16. 3. ráno jsme se sešli s profesory ESAD a zadali studentům letošní téma. Tím byl „vznik a zánik“. Francouzští studenti byli náhodně rozděleni do 12 skupin, do kterých jsme rozmístili i naše studenty vždy po dvou. Prezentace vzniklých děl byla plánovaná na čtvrteční večer.

Bylo zajímavé pozorovat vznik díla, jeho myšlenkový vývoj od pondělního dopoledne až po finální výsledek. Některé skupiny několikrát změnily myšlenku, ať už z důvodu konzultace s profesorem nebo kvůli nedostupnosti materiálu. V průběhu tvorby tak vznikalo několik instalací, které se neustále měnily.

Pro mne a Sylvii byl velký zážitek pozorovat vzájemnou spolupráci našich a francouzských studentů, neboť došlo ke konfrontaci našeho tak trochu pragmatického přemýšlení s francouzským bohémským pojetím plným hlubokých myšlenek o vzniku a zániku. Schopnost komunikace našich mladých výtvarníků s francouzskými studenty od pondělního dopoledne, kdy měli zábrany a strach komunikovat, se velmi rychle měnila k lepšímu. Na čtvrteční prezentaci projektů přijela ředitelka školy ESAD a zástupkyně kraje Champagne pro oblast kultury. Byly nadšeny vzniklými projekty a především schopností vzájemné spolupráce studentů dvou odlišných zemí.

Tento workshop dal našim studentům nezapomenutelné zkušenosti pro život, pro jejich budoucí tvorbu a také krásné vzpomínky na průběh workshopu i jejich francouzské přátele.

Za měsíc se budeme těšit na příjezd francouzských studentů do naší školy a další spolupráci na nových projektech.

„Workshop se nám velice líbil. Francouzští studenti byli opravdu přátelští, snažili se s námi komunikovat, projednávat naše a jejich společné nápady, i když to občas bylo velice těžké, jelikož francouzštinu jsme neovládali a angličtina občas vázla. Ale všechno jsme zvládli a v průběhu těch několika málo dní jsme se naučili nějaké francouzské slovíčko a zažili velkou legraci. Kdyby byla ještě nějaká příležitost navštívit Francii, určitě bychom ji využili,“

tak se vyjádřili účastníci akce Pavla Sedláková, Lenka Nováková, Tereza Krejcárková, Pavla Církvová, Jiřina Koukolová a Michal Vrba.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace