Jak se nestát plagiátorem

Přednáška o citacích a autorských právech pro studenty školy

Agenda:
 
Informační portál
Publikováno:
 
10.04.2015 18:33
Poslední úprava:
 
před 9 lety

Na začátku března 2015 nás kontaktovala Jana Šimková, pracovnice Městské knihovny Světlá nad Sázavou, se zajímavou nabídkou – na praxi je nyní studentka oboru KNIHOVNICTVÍ A VĚDECKÉ INFORMACE z Masarykovy univerzity v Brně a má připravenou přednášku o práci s citacemi a citačními softwary.

To je oblast velmi citlivá, autorská práva je třeba respektovat a studenti se bez znalosti problematiky neobejdou, zejména budou-li pokračovat po maturitě ve studiu na VŠ. Proto jsme nabídku přijali. Vzhledem k počtu zájemců a kapacitě knihovny jsme je rozdělili do tří skupin a ty se pak v knihovně vystřídaly, dvě ve čtvrtek 19. 3., třetí v pondělí 23. 3.

Žáci se dozvěděli o tom, jak formálně správně napsat odbornou práci, jaký je rozdíl mezi citací a parafrází, kde už může dojít k porušení autorských práv, jak správně vytvořit odkaz k citaci, kde a jak si případně zkontrolovat správnost a úplnost odkazu atd. Sami si také mohli vyzkoušet na místě tvorbu citačních odkazů.

Milé bylo i setkání s přednášející, z níž se vyklubala úspěšná absolventka světelského gymnázia Anna Kolbábková. Trochu zavzpomínala na svá studia a velkoryse nám také poskytla celou připravenou prezentaci.

Získané informace mohou naši studenti využít už nyní při tvorbě seminárních prací a v budoucnu jistě také při psaní mnohem náročnějších prací bakalářských a diplomových.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace