Vysočina je čistá i naší zásluhou

Zapojení studentů Uměleckoprůmyslové akademie do veřejně prospěšné akce

Agendy:
 
Informační portál , Sociální a zdravotní, Gymnázium
Publikováno:
 
21.04.2015 17:14
Poslední úprava:
 
před 9 lety

Akce Čistá Vysočina proběhla letos v našem kraji již po sedmé. Proto nikoho nepřekvapuje, když touto dobou vidí kolem silnic skupinky lidí sbírajících nejrůznější artefakty, které do lesa a na louky opravdu nepatří.

Ani naše škola nestojí stranou, letos se naši žáci rozhodli již k páté – jubilejní účasti. Již během února žáci a jejich třídní učitelé začali rozmýšlet, zda se akce zúčastní. Šlo o zcela dobrovolné rozhodnutí, při kterém záleželo jen na přístupu jednotlivých tříd.

Na seznam „čističů“ se postupně přihlásilo 7 kolektivů. Stejně jako v předešlých ročnících, i letos to byla především záležitost gymnazistů, žáků sociálních oborů a nástaveb; výtvarníci a řemeslníci jako by na dění v okolní přírodě zapomněli. Přihlášené třídy si na mapě zvolily a zarezervovaly úseky silnic v okolí Světlé.

Když se přiblížil termín akce, nafasovali jsme na světelském Městském úřadě pytle a vesty, nabalili rukavice, přibrali repelenty a lékárničky pro všechny případy a mohli jsme vyrazit do terénu.

Vlastní akce propukla v úterý 14. dubna. Měli jsme neuvěřitelné štěstí na krásné počasí, a tak jsme i adrenalinové zážitky zvládali s úsměvem. Některé dívky totiž místo bot nazuly spíš botičky a trochu pak bojovaly s nerovnostmi terénu. Někdy bylo třeba prodrat se křovím pro pěkně situovanou PET láhev, jindy zas se spustit do roklinky pro kelímky, plechovky, nejrůznější obaly, kusy železa, zbytky koberců, rozbité sklo… Bylo skoro neuvěřitelné, co tvor nazvaný HOMO SAPIENS SAPIENS, tzv. člověk moudrý, dokáže provést přírodě. Málem jsme nevěřili vlastním očím, když na nás vykoukla téměř nepoškozená záchodová mísa. V pravidelných intervalech za námi na krajnicích zůstávaly modré a žluté pytle naplněné „silničními suvenýry“ a my jsme si odnášeli pocit užitečně a vlastně i příjemně stráveného času.

A teď trochu statistiky

V úterý 14. 4. dopoledne žáci I. G a III. G pod vedením Veroniky Karlové a Lenky Zadinové vyčistili silnici od Pavlíkova do Leštinky a odpoledne téhož dne žáci II. G s třídní Janou Neugebauerovou pokračovali z Leštinky do Březinky.

O den později – ve středu 15. 4. se třída II. E s Janou Lacinovou potýkala se znečištěným úsekem od Montrazu v Dolní Březince do Světlé.

Ve čtvrtek 16. 4. pak Marcela Zajíčková a její I. E zbavili odpadků příkopy v okolí silnice ze Světlé do Lipničky a tým I. P vedený Jitkou Zelenou zkulturnil úsek podél silnice ze Světlé n. S. směrem na Opatovice po odbočku do Žebrákova.

V pondělí 20. 4. pak sérii uzavřela třída III. E s třídní Mirkou Pavlíkovou na úseku Dobrá – Světlá.

Všem zúčastněným děkujeme, jejich přičiněním prokouklo více 13,5 km silnic – tj. 27 kilometrů příkopů. Kéž by byly takto krásně čisté po celých dalších dvanáct měsíců. I když jak známe lidi, spíše bude realitě blíž rozloučení – tak zase za rok…

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace