Jak to chodí v Dětském centru Jihlava

Studenti sociálního oboru na odborné exkurzi

Agenda:
 
Sociální a zdravotní
Publikováno:
 
21.04.2015 17:36
Poslední úprava:
 
před 8 lety

V úterý 14. dubna 2015 se třída 3. E zúčastnila odborné exkurze do Dětského centra (dříve nazývaného kojenecký ústav) v Jihlavě. Sešli jsme se v mrazivém ránu, ale dobrá nálada, panující po celý den, nás rozehřála a nezkazil ji ani fakt, že v přeplněném vlaku Havl. Brod – Jihlava (i zpět) museli někteří studenti stát.

V dětském centru se nám obětavě věnovala paní ředitelka, MUDr. Rýglová. Protože jsme měli návštěvu dohodnutou až na 9,30, neviděli jsme všechny místní děti. Právě po 9. hodině totiž odcházejí a odjíždějí se svými „tetami“ na vycházku. Setkali jsme se tak pouze s dětmi. které musely zůstat „doma“. Některé z nich jsou vážně postižené, některé byly nachlazené nebo nemocné, několik jich spalo zachumlaných na verandě. Mnohé z nich jsme si mohli pohladit, pomazlit se s nimi nebo je i pochovat. Nejdojemnější byla situace, kdy malý Tomášek spatřil v chumlu děvčat jediného mužského zástupce – Honzu, vybral si ho a Honza musel chovat. Tomášek si vybral svého tátu, a kdyby bylo na něm, odnesl by si ho Honza k maminčině radosti domů.

Po prohlídce zařízení nám paní ředitelka podala zasvěcený výklad o jeho fungování, o problémech, které musí řešit, o kladech i záporech současného stavu sociální péče týkající se dětí. Dozvěděli jsme se například, že jejich centrum má kapacitu přes 50 dětí (ve věku do tří let), ale tuto maximální hranici nikdy nenaplnili, protože na Vysočině je nejméně „odkládaných“ dětí a velký zájem o adopci nebo pěstounskou péči.

S hlavami plnými dojmů jsme pak odcházeli do centra města, ukázali si několik historických památek (římskokatolické kostely sv. Ignáce z Loyoly a sv. Jakuba, morový sloup, bránu Matky Boží), posilnili se a o půl druhé se vydali na zpáteční cestu.

Návštěva v dětském centru nás velmi zaujala a studenti si určitě uvědomili, jak důležitá je jejich budoucí práce v sociálních službách.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace