Jak to chodí v parlamentu i na radnici

Žáci III. G na exkurzi v Praze

Agenda:
 
Gymnázium
Publikováno:
 
04.05.2015 19:47
Poslední úprava:
 
před 9 lety

Ve čtvrtek 16. dubna 2015 se žáci III. G vydali poznávat krásy Prahy. Protože bylo pěkné počasí, vyrazili jsme procházkou z Hlavního nádraží na Staroměstské náměstí. Po cestě jsme si prohlédli Jeruzalémskou synagogu – největší a nejmladší synagogu v Praze, Obecní dům a Prašnou bránu. Celetnou ulicí jsem se dostali na Staroměstské náměstí a rovnou jsme zamířili ke Staroměstské radnici, kde jsme měli objednanou prohlídku historických sálů a podzemí.

Staroměstská radnice je tvořena komplexem gotických budov. Naše prohlídka začala v gotické radniční kapli ze 14. století, kde se nám také naskytl pohled na otáčející se figury apoštolů. Paní průvodkyně nám sdělila zajímavé informace o historii orloje a pokusila se nám vysvětlit principy jeho fungování. Studentům se nejvíce líbila Brožíkova síň, která zabírá dvě patra a dnes slouží k reprezentačním účelům. Tato místnost je ozdobena velkými plátny: Mistr Jan Hus před Kostnickým koncilem a Volba Jiřího z Poděbrad českým králem, podle jejichž autora Václava Brožíka je tato síň pojmenována.

Po prohlídce historických sálů jsme sestoupili do podzemí, kde jsou dochovány i románské zdi z 12. století. Dále jsem zde mohli vidět studny a cisterny na dešťovou vodu. Sklepy pod radnicí sloužily také jako vězení, o čemž svědčí vyrytá jména vězňů na zdech.

Když jsme vystoupali ze sklepení opět na denní světlo, pokračovala naše cesta Karlovou ulicí přes Karlův most na Malostranské náměstí, kde se nachází prostory Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. V informačním centru poslanecké sněmovny žáci zhlédli dokument o vývoji českého parlamentarismu. Poté jsme přes bezpečnostní kontrolu vstoupili do prostor poslanecké sněmovny. Protože právě probíhaly schůze jednotlivých výborů, nemohli jsme vstoupit do jednacího sálu, takže jsme si ho prohlédli jen z galerie. Paní průvodkyně nám podrobně popsala zasedací pořádek v místnosti, práci poslanců a legislativní proces.

Domů jsme se vrátili unavení, ale zase o něco chytřejší.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace