Za radary, družicemi a meteosondami na pobočku ČHMÚ Praha Libuš

Přírodní a technické obory – výzva pro budoucnost

Agenda:
 
Informační portál
Publikováno:
 
07.05.2015 10:01
Poslední úprava:
 
před 9 lety

Ve středu 6. 5. 2015 proběhla v rámci projektu Přírodní a technické obory – výzva pro budoucnost předposlední z plánovaných exkurzí. Byla jí v pořadí již druhá návštěva pobočky ČHMÚ Praha Libuš. Zde bylo cílem seznámit se se základními informacemi o aerologii, využití meteorologických radarů a družic. Akce se účastnili kromě kmenových žáků naší školy také zástupci různých tříd ze čtyř partnerských ZŠ projektu.

Počasí nám poprvé v rámci exkurzí mírně nepřálo a my jsme po desáté dopoledne za drobného mrholení dorazili na pobočku, kde se nám věnoval tým pracovníků pod vedením Mgr. Martina Motla.

Postupně jsme se v několika prezentacích seznámili s problematikou aerologie – měřicích sond vynášených do atmosféry meteorologickým balónem, dozvěděli jsme se o využívání družicových snímků, o historii práce s radarovými daty i současným stavem a jejich využitím. Nedílnou součástí exkurze byla také prohlídka meteorologické zahrádky, kde má pobočka umístěnu meteorologickou měřicí techniku. Finálním bodem programu bylo vypuštění vlastní meteorologické sondy přesně ve 13.15 místního ča­su.

I přes nepřízeň počasí se exkurze vydařila a nám nezbývá než doufat, že na té poslední – tedy výstupu na observatoř na Milešovce – nás bude doprovázet slunce na bezmračné obloze.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace