Kurz Drobné keramické tvorby uzavřen předáním certifikátů

Agenda:
 
UVČ
Publikováno:
 
21.05.2015 13:48
Poslední úprava:
 
před 9 lety

V jarním semestru tohoto roku proběhl kurz Drobné keramické tvorby v rámci Univerzity volného času, který volně navazoval na již uzavřený kurz Drobné řemeslné tvorby ze zimního semestru.

Tento kurz byl do posledního místečka zaplněn, účastnilo se jej 13 žen a 1 muž ze světelského komunitního bydlení, který k výuce docházel s asistentem či asistentkou. Lektorkou byla opět Mgr. Alena Ratajová.

Většina účastníků resp. účastnic již absolvovala předešlý kurz, tedy Drobné řemeslné tvorby, a tak mohla navázat na již získané poznatky a zkušenosti.

Hlavní náplní kurzu byla pochopitelně práce s různými keramickými hmotami v mnoha běžných i méně častých keramických technikách jako lepení z plátů (bednění), modelování, svinování a podobně. Dále si účastníci osvojili i náročnější techniky, například lití či formování do sádrových forem aj.

Po základním vytváření keramických artefaktů následovalo dekorování různými technikami, hlavně engobami (barevnými hlinkami) a naglazurovými barvami. Své uplatnění nalezly i plastické techniky dekorování – razítkování, namodelování, proškrabávání a vtlačování motivů.

Na závěr technologického procesu vytváření keramiky si účastníci vyzkoušeli některé techniky glazování – ponořování, polévání, zatírání, nanášení glazury štětci a tupováním, stříkání z fixírky a aerografu. Pak již následovalo jen správné ložení výrobků do pece k ostrému výpalu. Nakonec již vzniká plnohodnotný keramický výrobek se všemi požadovanými technickými a estetickými vlastnostmi.

Zúčastnění měli i možnost vyzkoušet si náročné točení na hrnčířském kruhu. Nutno podotknout, že některým účastnicím je tento způsob vytváření velice blízký a ve větším časovém prostoru by si točení jistě osvojily.

V rámci kurzu vzniklo mnoho prací, některé z nich byly jak řemeslně, tak výtvarně velmi vyspělé. Všichni zcela jistě projevili notnou dávku entuziasmu o daný výtvarný obor.

V příštím školním roce se s největší pravděpodobností uskuteční podobné kurzy v keramické dílně v rámci Univerzity volného času. Již nyní škola eviduje další přihlášky, a to nejen z řad účastníků předešlých kurzů.

Mgr. Alena Ratajová Lektor kurzu Drobné keramické tvorby

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace