Vzhůru do korun 2015

aneb jak jsme letos kroužkovali s "Bambíňaty" a s "Komendou"

Agendy:
 
Informační portál , 7 MIL
Publikováno:
 
26.05.2015 09:21
Poslední úprava:
 
před 9 lety

Rok se překulil do dalšího jara, ptáci opět zahnízdili a s květnem přišel čas na kontrolu našich „sedmimílových“ budek a jejich obsádky.

Loni to byl pro všechny zúčastněné velký zážitek, a proto jsme se letos rozhodli podělit se o něj i s dalšími dětmi.

Na první etapu kroužkování, která probíhala za krásného počasí v pondělí 19. 5. 2015, jsme pozvali děti z MŠ Bambino spolu s paní ředitelkou Věrou Chladovou. Mělo to být poděkování za každoroční vánoční koledování, které nám ve škole navozuje tu správnou předvánoční náladu a troufám si říct, že si to děti pěkně užily. Akci odborně vedl pan Zbyšek Karafiát – ředitel Stanice Pavlov a kroužkovatel České společnosti ornitologické.

Druhou polovinu budek jsme kontrolovali spolu s žáky devátých tříd ZŠ Komenského, kteří navštěvují Přírodovědné praktikum paní učitelky Jany Chladové. Právě tato paní učitelka před více než patnácti lety se svými žáky vyvěsila do parku první dvacítku budek. Zub času je však během následujících let „zkonzumoval“ a naše iniciativa tak vlastně šla v jejich stopách. Proto jsme se chtěli podělit o radost z hnízdění právě s dětmi ze školy, kde celá myšlenka před lety vznikla.

Tato druhá etapa kroužkování probíhala za různě intenzivního deště, a proto to bylo pro účastníky akce trochu náročnější. Držíce se hesla, že neexistuje špatné počasí – pouze špatné oblečení, a využívajíce hustou vegetaci co největší měrou coby přírodní kryt jsme všechny budky zdárně zkontrolovali a mláďata, která byla ve správném věku, pan Karafiát okroužkoval. Naši hosté tak měli šanci dozvědět se spoustu zajímavých informací o našich dutinových pěvcích, o kroužkování samém, či třeba i o tom, jak poznat, zda nalezené ptáče je opravdu opuštěné, abychom mu svým zásahem spíše neublížili.

Děti z obou skupin se tak poprvé v životě setkaly s ptáčaty a uvědomily si, jak je příroda křehká a lehce zranitelná.


Mgr. Eva Bernadová

Učitelka biologie, matematiky a hudební výchovy

Koordinátor environmentální výchovy

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace