Ježíškova vnoučata

Agendy:
 
Informační portál , Sociální a zdravotní, Gymnázium, Domov mládeže, Umělecké a řemeslné, DofE, Vyšší odborná škola, Výtvarné
Publikováno:
 
14.12.2018 14:18
Poslední úprava:
 
před 5 lety

Žáci tříd prvního, třetího a čtvrtého ročníku oboru sociální činnost se v letošním roce podíleli na skvělém projektu Českého rozhlasu Ježíškova vnoučata, projektu, který propojuje osamocené lidi v domovech a plní jim vánoční přání.

Ježíškova vnoučata vznikla na podzim roku 2016. Novinářka Olga Štrejbarová si při jednom svém natáčení uvědomila, že opuštění lidé tvoří často až třetinu obyvatel domovů pro seniory. Vánoční dárek nedostali mnohdy roky a období svátků pro ně bylo spíš časem prázdnoty než radosti. Rozhodla se to změnit. Nápad byl na světě.

Spolu se svými přáteli a dalšími nadšenci a dobrovolníky, kteří se soustředili kolem facebookové skupiny Ježíškova vnoučata, dokázali splnit během dvou měsíců 600 vánočních přání babičkám a dědečkům v domovech pro seniory a dalších podobných zařízeních.

V roce 2017 se do organizace Ježíškových vnoučat pustil Český rozhlas. Oslovil stovky domovů pro seniory, zdravotnických zařízení a pečovatelských služeb. O projektu odvysílal velkou informační kampaň a řadu reportáží.

Posluchači zareagovali fantasticky. To, co rozpoutali, nečekali ani největší optimisté.

13 084 doručených dárků – nejčastěji drobné věci – kosmetika, sladkosti, hry, oblečení, knížky, ale také počítače, rádia nebo televize. A mechanické a elektrické vozíky – těch bylo přes padesát. Hodně se jich zaplatilo ze sbírky na Slevomatu, tam podporovaté Ježíškových vnoučat mezi sebou vybrali 2 503 000 korun.

A pak to byla přání. Někdy trochu „bláznivá“, jindy relativně snadno splnitelná. Výlety do krajů dětství, návštěvy příbuzných, prohlídky památek, divadelní představení, ale taky například skok padákem, projížďka v závodním autě, zabíjačka, dovolená u moře nebo audience u papeže Františka☺. Takových přání bylo splněno celkem 1 037. Projekt dobrovolně podporovala řada známých osobností – Karel Gott, Eva Samková, Jiřina Bohdalová, Tomáš Klus, Lucie Bílá, Jiří Bartoška, Ewa Farna a další.

Přes 14 000 seniorů mělo před rokem o dost hezčí Vánoce. Plné překvapení a údivu. Pro mnohé z nich to byl totiž první dárek po letech.

O dědečky a babičky tady jde především. A je úplně jedno, zda jsou v domově, v nemocnici, nebo se o ně stará pečovatelská služba.

Naši žáci přispěli do projektu výrobou originálních vánočních přání. Během krátkého času dokázali vyrobit několik desítek krásných přání, která jsme poslali do Českého rozhlasu a budou součástí splněných přání.

Pojďme společně měnit životy lidí, kterým chybí zájem a pohlazení. Staňte se Ježíškovým vnoučetem i vy! Ještě to letos stihnete!

Krásný a klidný vánoční čas.

https://www.jeziskovavnoucata.cz/

Foto: archiv školy


Ing. Andrea Kubínová

Učitelka odborných předmětů

Projektová manažerka školy

Hlavní koordinátorka ŠVP

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace