Výměny předsedů komisí u maturitních a závěrečných zkoušek

- záruka objektivity

Agendy:
 
Informační portál , Sociální a zdravotní, Gymnázium, Umělecké a řemeslné, Výtvarné
Publikováno:
 
26.06.2020 07:37
Poslední úprava:
 
před 4 lety

Jako každým rokem, tak i letos se na všech středních školách konaly maturitní a závěrečné zkoušky končících ročníků. V letošním roce však probíhaly poněkud odlišněji, než tomu bylo v minulých letech, a to z důvodu nařízených opatření kvůli koronavirové epidemii.

A co všechno bylo jinak? Asi nejviditelnější bylo posunutí zkoušek o několik týdnů. Dále maturanti nepsali jinak povinné písemné práce, ale pouze didaktické testy.

U zkoušek se pak musely dodržovat povinné rozestupy a zvýšená hygienická opatření. Také se zabraňovalo zvýšené koncentraci osob, proto zkoušky i slavnostní ceremoniály byly v úplně jiné atmosféře.

Na naši školu nám vedení zajistilo k losování témat počítačový program, který byl vložen do tabletů. A tak studenti již nelosovali číslo z pytlíku, ale dotkli se pouze jediného tlačítka. Nutno podotknout, že toto fungovalo výborně a jistě program využijeme i v dalších letech.

Součástí ústních maturitních a závěrečných zkoušek i absolutorií u VOŠ je hodnotící komise. Její předseda je vždy z jiné školy, než na které se zkoušky konají, a to proto, aby byla zajištěna co možná největší objektivita.

Školy si takto zajišťují své předsedy již na počátku kalendářního roku, a to buď vzájemnou výměnou, nebo pouze nominují svého pracovníka. Konečný verdikt, tedy příslušného předsedu, pak stanovuje krajský úřad. Tak jako od nás vysíláme na jiné školy zkušené pracovníky, tak zase k nám přijíždí k jednotlivým zkouškám předsedové z jiných škol. Zde je potřeba jmenovat alespoň pana Ing. Ladislava Fice ze Soukromé SOŠ a SOU v Třebíči, který byl na naší škole již poněkolikáté a bývá dokonce předsedou i u více tříd. Svou práci zastával s vysokou odpovědností jako i ostatní předsedové. I naši předsedové plnili své povinnosti na jiných školách, kam byli vysláni.

Veškeré závěrečné zkoušky končících ročníků v jarním termínu máme za sebou. Ne všichni uspěli a budou si muset své znalosti znovu ověřit v podzimních termínech. I zde musí být opět příslušná komise ve stejném složení, jak tomu bylo na jaře. Tak se opět na školách žáci shledají se „svými“ předsedy a opět to pro všechny bude nadmíru odpovědná činnost.

Doufejme, že v příštím školním roce proběhnou maturitní a závěrečné zkoušky i absolutoria VOŠ již v poněkud uvolněnějších podmínkách, tak jak tomu bylo v předešlých letech.

Foto A. Ratajová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace