Exkurze za epigramy Karla Havlíčka Borovského

aneb Stokrát plivni do moře a ono se nezpění...

Agendy:
 
Informační portál , Sociální a zdravotní, Gymnázium
Publikováno:
 
30.09.2021 08:47
Poslední úprava:
 
před 3 lety

Ve čtvrtek 23. září 2021 se žáci 1. ročníku oboru Sociální činnost a žáci 2. ročníku všeobecné větve Gymnázia Světlá nad Sázavou zúčastnili prohlídky výstavy věnované ilustracím k epigramům rodáka z Vysočiny Karla Havlíčka Borovského. Výstava v Galerii výtvarného umění v Havlíčkově Brodě s netradičním názvem Stokrát plivni do moře a ono se nezpění… představila život i tvorbu tohoto známého novináře a odpůrce Bachova absolutismu. Známý národní buditel byl jako nepohodlný režimu internován již nemocný do Brixenu, kde pak napsal svá stěžejní díla. Díla napsaná v Brixenu nechala Božena Němcová po jeho smrti vydat spolu s ilustracemi známých výtvarníků, které jsou součástí výstavy. Na výstavě nalezneme i ilustrace, které zachycují přesun Havlíčka do Brixenu. Mezi vystavené ilustrace patří i práce známého grafika Cyrila Boudy. Celá výstava byla sestavená ze sbírek této galerie. Galerie výtvarného umění se specializuje už několik dekád svou sbírkotvornou činností na knižní ilustrace, a tak v depozitáři schraňuje doslova poklady české a slovenské knižní tvorby. Nejcennější skvosty a originály byly součástí zápůjčky do muzeí umění i v Japonsku.

Po teoretické části doprovodného programu k výstavě si žáci přímo před originály zkusili založit vlastní noviny, napsat epigram i vytvořit jednoduchou ilustraci. Nejlepší epigramy byly vyvěšeny na desce epigramů a staly se součástí výstavy. Výstavu i program pro nás připravila kurátorka Mgr. Daniela Růžičková. Program jsme doplnili po obědě procházkou parkem Budoucnost a zastávkou u památníku K. H. Borovského. Dominantu parku, sochu Havlíčka se zaťatou pěstí, vytvořil známý akademický sochař Bohumil Kafka.

Poté se celá skupina přesunula do Krajské knihovny Vysočina, kde jsme byli pracovnicí knihovny provedeni novou architektonicky zajímavě řešenou knihovnou a zasvěceni do knihovnického oboru. Prostor knihovny lze využívat po celý den a dokonce i v případě, že nemají návštěvníci a tedy i žáci platnou průkazku. Vypůjčovat prezenčně lze tedy veškerou širokou nabídku knihovny. K dispozici jsou i audiální nahrávky a vinylové desky. Roční poplatek pro studenty je 100Kč. Jsou-li žáci členy knihovny, mohou si pak tedy knihy, časopisy a CD zapůjčovat i domů. Knihovna má k dispozici bezplatné wifi a malou kavárnu. Skupina byla také na terase knihovny, odkud se mohla těšit z výhledu na celé město. Jedná se o velmi podnětné a příjemné prostředí, kde lze trávit volný čas, například při nepřízni počasí. Po celé knihovně jsou různá pohodlná sezení a zákoutí, kde je klid na četbu anebo psaní referátů. Žáci byli z výletu nadšeni a projevili zájem o další podobnou tematickou exkurzi například do hlavního města. Exkurze se spolu se žáky účastnily Mgr. Veronika Karlová a Mgr. Šárka Satrapová.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace