Humpolecké putování se třídou 3. E

Teorii doplňujeme praxí

Agendy:
 
Informační portál , Sociální a zdravotní
Publikováno:
 
25.03.2023 19:20
Poslední úprava:
 
před rokem

Se třídou 3. E jsme měli možnost v úterý 21. 3. 2023 nahlédnout pod pokličku sociálních služeb zaměřujících se na péči a podporu osob se zdravotním postižením. Snažíme se o nejen o zprostředkování kontaktu se zařízeními, o kterých se žáci aktuálně učí v odborných předmětech, ale také o seznámení se službami v našem regionu, ve kterých by žáci mohli po absolvování oboru působit.

Naším cílem byl tentokrát Humpolec a tři velmi záslužné organizace. Výprava k první byla trošku komplikovanější z důvodu uzavírky silnice a zvolená náhradní trasa nebyla úplně optimální, obzvláště skákání přes vinoucí se potůček byla velká výzva, kterou jsme ale všichni zvládli a suchou nohou se dostali na protější břeh. Odtud to byl už jen kousek k Medou sídlící v krásné vile se zahradou. Medou se orientuje především na lidi s tělesným, mentálním a kombinovaným postižením a na lidi s autismem, kteří mohou využívat jak služby Centra denních služeb, tak Sociální rehabilitace.

Dozvěděli jsme se mnoho přínosných a praktických informací o poskytovaných službách, poznali jsme některé klienty, prolistovali jsme i kroniky Medou, a když jsme usoudili, že již víme vše, přesunuli jsme se (už civilizovanější cestou) do Obchůdku pro radost spadajícího také pod společnost Medou. Zde jsme se opět dozvěděli spoustu zajímavostí a navíc si každý udělal radost malým nákupem přívěšků, svícínků, kamínků, mýdel, polštářků… Další komplikovaná cesta nás čekala ke společnosti Včelka. Navigace nás nejprve vedla jiným směrem, ale lehkým sprintem jsme nakonec až na mírné zpoždění zdárně dorazili do střediska poskytujícího pečovatelské služby, osobní asistenci a sociálně aktivizační služby osobám se zdravotním postižením, chronickým onemocněním a seniorům. Byly nám přiblíženy všechny nabízené služby i konkrétní ukázka individuálního plánování u klientů.

Poslední návštěva byla ve Středisku charitní pomoci, přezdívaném jako Šatník. Tato služba spadá pod Oblastní charitu Havlíčkův Brod a nabízí zejména ošacení a materiální pomoc lidem v nouzi, zaměřuje se ale také na prodej oblečení, obuvi, doplňků a výrobků vyrobených v charitních zařízeních, drobné opravy oděvů apod. V neposlední řadě poskytuje pracovní místa pro lidi, kteří jsou z nejrůznějších důvodů těžko uplatnitelní na trhu práce či dlouhodobě nezaměstnaní.

Tím jsme na konci exkurze třídy 3. E a už nyní plánujeme, kam se vydáme příště.

Velké díky patří všem pracovníkům navštívených zařízení, kteří se nám velice laskavě a ochotně věnovali, měli perfektně připravené prezentace a materiály, zodpovídali naše dotazy a umožnili nám nahlédnout do činnosti tolik potřebných sociálních služeb. Foto archív školy

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace