Podzimní výpal v milíři

14. - 16. 11. 2016

Agenda:
 
Umělecké a řemeslné
Publikováno:
 
19.12.2016 17:01
Poslední úprava:
 
před 6 lety

Ve dnech 14. – 16. 11. 2016 proběhl v pořadí již IV. výpal keramiky v polní peci milířového typu. Jako posledně jsme pokračovali v technologii stavby pecního pláště pomocí drnů. Dále jsme keramické výrobky oživili vlastnoručně míchanými glazurami a engobami.

Hlavním úskalím podzimního výpalu byl mráz. Měli jsme zamrzlé topeniště, pecní pláty i drny, které se nám podařilo rozmrazit jen částečně.

Stavba pece i se vsázkou trvala šest hodin. O to rychlejší byl pak nástup teploty a zažehnutí paliva uvnitř milíře. První plameny se v komíně objevily již po třech hodinách od zapálení ohníčků na okrajích topenišť. I přes částečný sesuv vnějšího pláště při výpalu probíhalo vše dobře a o půlnoci jsme mohli začít s pomalým chlazením pece.

Nakonec se podařilo vypálit více než třicet nádob a drobných plastik. Výběr zboží do pece tvořily kromě točených tvarů i repliky historických keramických hraček, na jejichž výrobě se významně podíleli studenti 2. ročníku VŠCHT.

Výrobky z tohoto i z předešlých výpalů v milíři budou ke zhlédnutí na výstavě s názvem „UŽITEČNÉ PŘEDMĚTY ?“, která se bude konat 13. 1. – 13. 2. 2017 v Galerii Na půdě ve Světlé nad Sázavou.

Poděkování patří panu řediteli, pracovníkům KSS Lipnice n/S. a studentům kovářských oborů pod vedením ak. soch. Jana Tomeška, kteří se podíleli na těžbě drnů, dřeva i stavbě pece a topení. Výpalu a přípravy hmot i výrobků se účastnili také žáci učňovských a uměleckořemeslných oborů pod vedením Bc. Petry Sedlmajerové.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace