Doplňkové techniky

Informace do této sekce postupně doplňujeme.

3D technologie

CNC obráběcí stroj

Na počátku letošního školního roku bylo pro potřeby truhlářského pracoviště Uměleckoprůmyslové akademie Světlá nad Sázavou pořízeno moderní tříosé CNC. Výkonný programovatelný obráběcí stroj, na kterém si žáci oboru umělecký truhlář a řezbář mohou zrealizovat výrobky, jež by byli jinak jen těžko realizovatelné. Stroj vybavený 3D frézou neslouží jen truhlářům, ale také žákům oborů bytový architekt nebo průmyslový design, kteří si tak mohou vyhotovit prostorové vizualizace svých návrhů.

Práce s CNC strojem není jednoduchá, každý výrobek je originál, musí být nejprve navrhnut a poté upraven do podoby 3D počítačového modelu ve vhodném programu kompatibilním s programovým vybavením CNC stroje. Zde je výhodou, že škola již delší dobu disponuje technologiemi 3D skenování a 3D tisku, které jsou součástí v loňském roce vybudovaného pracoviště počítačové grafiky.

Žáci se pod vedením svých pedagogů naučí postupně potřebné úkony: návrh výrobku, tvorbu jeho 3D počítačového modelu, a následně programování a vhodné nastavení stroje tak, aby správně pracoval a výsledkem byl kvalitní výstup.

CNC stroj umožňuje zpracovávat nejen masivní dřevo, ale také další materiály běžně používané v širokém spektru průmyslových oborů – zejména různé druhy plastu a měkký kov. Technologické vybavení stroje zvládá tvorbu plošných reliéfů, jemné gravírování i komplikované 2D a 3D tvary.

Pořízení CNC stroje je dalším krokem k modernímu technologickému vybavení Uměleckoprůmyslové akademie Světlá nad Sázavou, jejíž přístup k žákům ve výukovém procesu je dlouhodobě založen mimo jiné na poskytování moderního pracovního prostředí a špičkového technologického zázemí.

Software dle požadovaného tvaru vytváří rutinu pro CNC stroj
Mistr provádí kalibraci a zavádí rutinu
Průběh práce CNC stroje – Hrubování je hotové, probíhá fáze finišování povrchu
Hotový výrobek

3D Skener

Skenování na specializované pracovišti – Učebna ICT a PC grafiky
Fáze snímání 3D skenu
Postprodukce sejmutých dat

Příklady prakticého použití

3D Tiskárna

Škola udělala v prosinci 2012 další krok k rozvoji 3D technologií používaných ve škole při výuce i pro volnou tvorbu žáků a pedagogů. Stalo se jím pořízení 3D tiskárny EASY3DMAKER firmy 3D Factories. Tiskárna EASY3DMAKER nebyla vybrána náhodně, nýbrž na základě analýzy trhu a poměru cena/možnosti nabízeného zařízení. Pro její pořízení hovořilo i získané ocenění produkt roku 2012 na výstavě ModelHobby v Praze.

Tiskárna umožňuje realizaci trojrozměrného tisku v prostoru 200×200×230mm při rozměrové toleranci ±0,2mm. Tiskovým materiálem je buď PLA nebo ABS plast v podobě struny. Data jsou před vytištěním zpracována a připravena v programu Netfab a posléze prostřednictvím ovládacího software zařízení odeslána k tisku.

Tiskárna je v současnosti ve zkušebním provozu. Testujeme výstupy z 3D skeneru Artec, jejich úpravy a distribuci do tiskové podoby. S tiskárnou zatím pracuje úzký tým lidí, který se učí využít všech možností zařízení, aby mohlo posléze dojít k předání zkušeností širšímu okruhu vyučujících, především z řad výtvarníků.

Cílem je implemetovat používání tohoto zařízení do výuky počítačové grafiky a 3D modelování a navrhování, aby žáci měli možnost osvojit si tyto moderní technologie již během výuky na naší škole. 3D tiskárna bude spolu s 3D skenerem propojena s nově budovanou učebnou počítačové grafiky a 3D modelování tak, aby vzniklo moderní výkonné a nadčasové pracoviště, které po několik následujících let pokryje grafické, výtvarné a modelační potřeby žáků i pedagogů.

Příklady prakticého použití

3D tiskárna
3D tiskárna
3D výtisk je používan pro vytvoření formy
Porcelánový odlitek z formy zhotovené s pomocí 3D tiskárny

Pískování

Pískovačka v provozu
Pískovačka v provozu
Váza – ANNA PALÁTOVÁ, pískované sklo
Váza – KATEŘINA BARCÍKOVÁ, hutně tvarované a pískované sklo

Skleněné figurky

Ateliér skleněných figurek
Ateliér skleněných figurek
Ateliér skleněných figurek
Ateliér skleněných figurek
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace